Su İçmenin Adabı

Su İçmenin Adabı

       Su tarih boyunca toplumların en büyük savaş kaynağı olmakla birlikte üzerinde araştırma yaptıkları da önemli bir maddedir. Devletler kadar dinlerinde önem verdiği bir kaynaktır. Özellikle tevhit dini İslam’ın su üzerine oldukça detaylı bilgileri, farzı ve sünnetleri mevcuttur. Farzı her şey de olduğu gibi helalinden su içmektir. Sünneti ise bütün Peygamberlerin ve Peygamber Efendimiz Muhammet Mustafa (asm)’ın suya verdikleri önem ve nasıl içilmesi gerektiği ile ilgilidir.

       Tıp ve bilimden ayrılmayan İslam dini her konuda olduğu kadar su konusunda da yapılan tüm adapları ile sağlığa ve tıpa ters düşmemektedir. Aşağıda su içme adabı ile ilgili sünnetler sıralanmıştır.

Su İçme Adabı İle İlgili Sünnetler

  1. Su yavaş içilmeli ve hızlı bir şekilde tüketilmemelidir. Konu ile ilgili hadis ise Hz. Ali(r.a)’dan gelmiştir. Peygamber Efendimiz (asm) : “ Su içtiğinizde emerek için, ağzınıza dökercesine içmeyin.
  2. Suyu nefes alarak ve ara vererek içmektir. Bunun için su bir defada dikilerek değil iki veya üç kere ara verilerek içilmelidir. Aynı zamanda bardağın içine nefes verilmemelidir. Bu konu ile ilgili hadis ise Ebu Katade (r.a)’ dan gelmiştir. Peygamber Efendimiz (asm) : “ Sizden biriniz su içtiğinde su kabına üflemesin.”“ Su bardağını ağzından uzaklaştır sonra nefes al.”
  3. Su ortam müsaitse ve mümkün olduğunca oturarark içilmeli. Mümkün değilse ayakta da içilebilir.
  4. Su da diğer gıdalar gibi sağ el ile içilmelidir. Konu ile ilgili rivayet ise İbn-i Ömer (r.a) ‘dan gelmiştir. Peygamber Efendimiz (asm) : “ Biriniz yemek yediği zaman sağ eli ile yesin. İçtiği zaman da sağ eli ile içsin. Çünkü şeytan sol el ile yer sol el ile içer.”
  5. Suyu içerken içimizden veya örnek olmak isteyenler için dışından besmele çekilmelidir. İçme bittikten sonra da Allaha hamt ederek şükretmelidir.
  6. Su içerken yalnız değil isek önce çevremizdekilere ikram ederek teklif etmeliyiz. Kendi ailemizde dahi olsak önce onlara ikram edilmelidir

       Su bütün canlılar için çok önemli yaşamsal bir kaynaktır. Tıpkı hava, ısı, ışık ve beslenme gibi önemli bir maddedir. Dünya üzerindeki tüm canlılar sağlıklı bir şekilde yaşamaları için suya gereksinim duymaktadırlar.  Su insanın ihtiyaç duyduğu en zorunlu maddelerdendir. Anne karnında başlayan bu serüven henüz üç aylık iken %95’i su olan fetüs doğumdan sonrada suya hep ihtiyaç duyacaktır. Bu ihtiyaç oranı ise insanlar da % 70 iken hayvanlarda ise %75 oranındadır.

       İnsanın suya olan bu ihtiyacından dolayı susuz kalmak oldukça zordur. Kişi yemek yemeden sadece su içerek tam beş hafta yaşayabilir. Fakat su olmadan sadece on gün susuzluğa dayanabilir. Suyun kimyasal formülü ise H2O olup %11,1 Hidrojen ve %88,9 oranında ise Oksijen toplamından oluşmaktadır.  Saf ve temiz su renksiz, kokusuz ve tatsızdır. Suyun vücudumuzda dağılma oranı ise; kanda %83, kemiklerimizde %22 ve kaslarımızda ise %75 oranında bulunmaktadır.

       Su insan hayatında diğer canlılardan daha önemli yer tutmaktadır. Su yaşamsal olarak zorunluluğunun yanında, hijyen, yıkama ve temizlikte, mutfak ve ev işlerinde de gereklilik arz eder.  Suyun bu öneminden dolayı toplumlar dere, nehir, göl ve yer altı kaynak suları ile devlet tarafından kuyu, çeşme ve şebeke metotları ile insanların kullanımına sunulmaktadır.

       Yukarıda da belirtildiği gibi hem farzlar hem de sünnetler asla tıpla bilimle ters düşmemiş aksine insan sağlığı yönünde hareket edilmiştir. Su içmenin adabı ile ilgili olarak ise tıp ve bilim şu tespitte bulunmuştur: “Su, aniden ciğere aktığında zarar vericidir. Çünkü suyun soğukluğu ile ciğerin sıcaklığının teması tıpkı soğuk suyun sıcak bir bardağa aniden dökülmesi gibidir. Bu durumda bardak nasıl çatlarsa işte ciğere de öyle zarar verir. Ama üç adımda dökülecek olsa bardağa zarar vermez.”

       Bilim insanlarına göre; Birinci yudum adeta vücudu ve ciğeri uyarmak için yapılır. Ciğer ilk yudumda başına geleceğe hazırlanarak suyu beklemektedir. Birinci yudumda su vücudun ilgili organlarını ve en önemlisi ciğeri ıslatarak yumuşatmaktadır. Bu şekilde ciğer tahrip olmaktan kurtularak daha sağlıklı olur. (ciğerden kasıt midedir)

Kaynak: http://www.ayetel-kursi.com/su-icmenin-adabi.html

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberler.com'dan Büyük İftira
Haberler.com ana manşetinden Cübbeli Ahmet Hoca'ya büyük iftira. " Yılbaşında eğlenene kafir...

Haberi Oku