Günümüzde Sosyal Medya Reklamcılık ve Ürün pazarlamada yeni bir sektör haline gelmiştir. Sosyal Medya ; Firmaların müşterilerine , hedef kitlelerine reklam ve ürün pazarlamada  ulaşıp , ürünlerini ve hizmetlerini tanıtıp , anlattıkları vede satışını gerçekleştirdiği bir platformdur. Gelişen teknoloji sayesinde ortaya çıkan Sosyal Medya firmaların ürünlerini ve hizmetlerini tanıttıkları önemli bir saha haline gelmiştir. Firmalar ürün ve hizmetlerini tanıtırken ve piyasaya arz ederken klasik reklam yöntemlerinin yanında Sosyal Medya üzerindende müşterilerine ulaşmaya başlamışlardır.

Yakın geçmişte Firmalar sektörlerine göre piyasada var olan ürünlerini , hizmetlerini ve piyasaya yeni çıkartıkları ürünlerinin ve hizmetlerinin tanıtımlarını klasik yöntem olarak adlandırdığımız sadece yazılı ve görsel medyada reklam aracılığıyla gerçekleştiriyorlardı. Bunlar görsel medya olarak  televizyonlarda yer alan reklam kuşakları,Tele Marketing ( Pazarlama ) yayınları ve yazılı medya olarak günlük , haftalık ve aylık olarak yayınlanan gazete ve dergilerin sayfa içlerinde vede ek ilavelerinde yer alıyordu. Klasik yöntemler vasıtasıyla yapılan görsel ve yazılı reklamlarda yer alan ürün ve hizmetleri gören insanlar, bu ürün ve hizmetleri satın almak istediklerinde nerede, nasıl,ne kadar ücret karşılığında elde edebileceklerini kesin olarak bilmiyorlardı. Bunların yanında  reklamlarda görüp satın almayı düşündükleri ürün veya hizmetin bekledikleri kalitede olup olmadığını bilmediklerinden satın alırlarsa memnun olup olmayacaklarını tahmin edemiyorlardı. Klasik reklam yöntemlerinde ürün ve hizmetler hakkında yer alan bu Müşteri beklentileri , endişeleri ürünlerin ve hizmetlerin satışlarında zaman alıyordu. 

Günümüzde firmaların yardımına gelişen teknoloji sayesinde Sosyal Medya yetişmiştir. Firmalar yazılı ve görsel medyanın yanında müşterilerine ve hedef kitlelerine ürünlerini ve hizmetlerini tanıtırlarken daha hızlı olarak erişmek için Sosyal Medyayı kullanmaya başlamışlardır. Firmaların Sosyal Medya üzerinden yaptıkları reklamlarda ürün ve hizmetlerini hem kendi müşteri kitlelerine hemde yeni oluşacak müşteri kitlelerine hızlı ve ucuz olarak duyurmaktadırlar. Sosyal Medyada firmaların Ürün ve Hizmetlerinden haberdar olan kişiler , bu ürünlerin ve hizmetlerin reklamlarını hem görsel olarak hemde detaylı tanıtılan , anlatılan video formatında görebiliyorlar. Bunun yanında firmaların ürün ve hizmetlerini kendileri satın almadan önce satın alıp kullanan , ürün ve hizmetler hakkında deneyim sahibi olan müşterilerinin kullandıkları  bu ürün ve hizmet ile ilgili gerçek fikirlerini , görüşlerini , ürünlerden veya hizmetlerden memnun olup olmadıklarını öğrenebiliyorlar. Bu durum kişiye satın almak istediği ürün ve hizmet hakkında satın almadan önce bilgi avantajı sağlıyor.

Sosyal Medyada yapılan ürün ve hizmet reklamları daha çabuk ve etkili biçimde daha fazla kişilere erişmektedir. Günümüzde herkesin Akıllı telefonlar kullanması , evlerinde ve işyerlerinde internet bağlantılı bilgisarlar kullanması sosyal medyada yapılan reklamları etkili kılmıştır.Sosyal Medyada yapılan ürün ve hizmet reklamları gün boyu kendileriyle birlikte iç içe olmaktadır. Bu sayede tanıtılan ürün veya hizmetin satın alınmasındaki etkiyi, isteği satın alacak olan kişide artırmaktadır.

Sosyal Medya ürün ve hizmet tanıtımı yapan firmalara avantaj sağladığı gibi ünlü kişilerede fayda sağlamaktadır. Firmalar televizyonlarda ürün ve hizmet tanıtım reklamlarında kullandıkları ünlü simaları artık Sosyal Medyada kullanmaktadırlar. Dünyada her ünlü sanatçının kendi hayran kitleleri ile  Sosyal Medya üzerinden iletişim kurduğu için firmalar ürün ve hizmetlerini ünlü kişilere kendi Sosyal Medya hesaplarından tanıtımını yaptırıyorlar. Bu sayede geniş hedef kitlelerine ürünlerini ve hizmetlerini satmış oluyorlar. Örnekleyecek olursak ; Amerikada yaşayan Kim Kardashian isimli hanım kendi Sosyal Medya hesaplarında kullandığı ürünleri ve hizmetleri hayranlarına teşhir etmesiyle firmalardan para kazanmaktadır. Firmalarda ürünlerini ve hizmetlerini kendisi vasıtasıyla hayranlarına , takipçilerine iletmektedir.

Sizlere bu yazımda Sosyal Medyada reklam ve ürün tanıtımını vede yakın geçmişte firmaların klasik yöntemlerle yaptıkları reklam ve ürün tanıtımlarını anlattım. Firmaların Sosyal Medyayı ürün ve hizmet tanıtımında kullandıkları gibi klasik yöntem olarak söylediğim yazılı ve görsel basınlarda ürün ve hizmet reklamlarınıda bırakmamaları gerekir. Her ikisinede birarada stratejik olarak yer vermelilerdir. Klasik yöntem ile Sosyal Medya reklamcılığının arasında Dış Mekan ( Outdoor ) olarak adlandırılan reklam aracıda bulunmaktadır. Firmalar için  doğru zaman ve doğru yerde hazırlayacakları reklamın iyisi kötüsü olmaz.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Makbule Gölemen 4 yıl önce

Teşekkür ederim Gültekin Bey. Çok güzel bir yazı olmuş. Reklamlar sosyal medyada Sizin dediğiniz gibi daha çok etkili. Çünkü herkes internet kullanıyor. Ve ürünlerin tanıtımında daha çok açıklama var. Ünlü kişilerin fikirleri de önemli. Sevilip sayılıyorlar.

Misafir Avatar
Gültekin COŞAR 4 yıl önce @Makbule Gölemen

çok teşekkür ederim.

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
aysan Soma 4 yıl önce

güncel bir konuya değinmişsin sevgili gültekin. eline,kalemine sağlık . sevgiler.

Misafir Avatar
Gültekin COŞAR 4 yıl önce @aysan Soma

çok teşekkür ederim. sağ olunuz.

-Beğenmedim(0)
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.