Merhaba Değerli Okuyucularım Selamlar ;

Sizlere bu köşe yazımda çok önemli olan ve üzerinde en çok konuşulan Trafik Kültürü konusundan söz edeceğim. Trafik Kültürü hem sürücüler hemde yayalar açısından geçerli olan bir konudur.Trafik'te sürücülerin dikkat etmesi ve uyması gereken kurallar olduğu kadar yayalarında trafik güvenliğini ve trafikte seyir eden sürücülerin güvenli seyahat edebilmeleri için uymaları gereken kurallar vardır.

Trafikte yer alan sürücüler trafikte seyahat ederken trafik kurallarına uyarak araçlarını kullanmalılar. Bununla beraber günümüzde sürüş eğitimlerindede anlatılan Güvenli Sürüş Tekniklerine göre trafikte araç kullanılmalıdır. Sonucunda trafikte seyahat eden sürücülerin hem trafik kurallarına hemde araçlarını kullanırken güvenli sürüş tekniklerine uyarak kullanmaları doğru olur.

Trafik Kuralları ile Güvenli Sürüş Teknikleri ayrı konular olasalarda günümüzde trafikte iç içe konumundadırlar.Trafik kurallarından örnekler söylecek olursak :  Hız sınırını aşmamak ,Hatalı sollama yapmamak , Şerit ihlali yapmamak , Takip mesafesini korumak , Trafik ışıklarına uymak ve Alkollü ve keyif verici maddeler alıp araç kullanmamak başlıca olan temel trafik kuralları olarak aynı anda Güvenli Sürüş Teknikleri konusu içindedirler. Otomobil teknolojisinin son yıllarda ilerlemiş olması yeni üretilen otomobiller ve diğer taşıtlarda sürücüleri trafikte araçlarını kullanırken Trafik Kurallarına ve Güvenli Sürüş Tekniklerine uyarak kullanmalarını zorunlu kılmaktadır. Mesala aşırı hız yapan sürücüleri engelleyen ESP ( Electronic Stable Programme ) denilen sistem her araçta standart olarak yer almaktadır. ESP denilen bu sistem sürücü kullandığı aracı tehlikeye sokacak şekilde kullanmaya başladığında otomatik olarak aracı Frenlemesidir. Bir başka araçlarda olan standart örnek Şerit Takip Sistemidir. Şerit takip sistemi sürücü trafikte seyir ederken kullandığı şeridi kural dışı olarak değiştirmeye çalıştığında otomatik olarak devreye giren ve sürücünün kural dışı olarak şerit değiştirmesini engelleyen sistemdir.Kural dışı şerit değiştirmeye örnek söyleyecek olursak ; Makas atmak denilen birden fazla şeritte seyahat eden arabaların arasından Z şeklinde geçerek gitmek ve tek şeritli yollarda ise hatalı sollama yapmayı engelleyen sistemdir.İlave olarak yeni otomobillerde standart olan Takip Mesafesi Kontrol Sistemi 'de sürücünün trafikte giderken önünde yer alan diğer araçlara olması gereken mesafeyi koruyan otomatik sistemdir. Bu sistem sürücünün önündeki araçlara yakınlaşması halinde otomatik olarak aracın hızını keserek tekrardan gerekli mesafeyi koruma altına almasıdır. Bütün bu standart sistemler trafikte sürücülerin trafik kurallarına ve güvenli şürüş tekniklerine uymalarını sağlamakta vede zorunlu kılmaktadır.

Trafikte sürücülerin uyması gereken kurallardan söz ettikten sonra trafikte seyir eden sürücülerin ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürmemeleri için Yayalarında ( Pedestrian ) uymaları gereken kurallardan söz etmek istiyorum. Sürücüler kadar yaya olan insanlarında üstüne düşen görevler bulunmaktadır. Trafik akışında yolun karşısına geçmek isteyen yayalar trafikteki araçlara yeşil ışık yanarken geçmek istedikleri yolun karşısına geçmeye çalışmamalılar ve trafik ışıklarının olmadığı yerlerde yolda seyir eden araçların olmadığı zamanlarda hızlı bir şekilde yoldan geçip araçlar için trafikte tehlike oluşturmamalılardır. Trafik akışında seyir eden bir aracın aniden durması arkadan gelecek olan aracın duramayarak önündeki araca çarpmasına sebep olabilir.Yaya olarak bulunan kişilerde bu konulara dikkat edip ve düşünceli davranıp trafikte seyir eden araçları tehlikeye atmamalılardır. Yayaların sorumluluğu açısından söylenecek başka husularda ; mümkün olduğu kadar yaya geçitlerini kullanıp ,kendilerine geçiş için yeşil ışık yandığında hızlı adımlarla yoldan geçmeleri vede yaya geçitlerinin olmadığı yerlerde üst geçitleri , alt geçitleri üşünmeden kullanıp kendi üstlerine düşen trafikteki görevlerini yerine getirmelilerdir.
 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
aysan Soma 4 yıl önce

tebrikler oğlum.güzel ve gerekli bir konuya değinmişsin. aslında sürücülerin ve yayaların bilip de hiçe saydıkları kurallar. bir kez daha hatırlatmak harika. ellerine yüreğine sağlık. sevgiler.

Misafir Avatar
Gültekin COŞAR 4 yıl önce @aysan Soma

Teşekkür ederim Öğretmenim. sağ olunuz.

-Beğenmedim(0)
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.