Ankaralılar, Ankara Büyükşehir'in Düzenlediği 'birlik Aşı Aşuresi’nde Buluştu

Ankaralılar, Ankara Büyükşehir'in Düzenlediği 'birlik Aşı Aşuresi’nde Buluştu

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Muharrem Orucu’nun ardından geçen yıl olduğu gibi bu yıl da binlerce Başkentliyi 'Birlik Aşı Aşure' etkinliğinde bir araya getirdi. Semah töreni ile ünlü sanatçılar Özcan Türe ve Sabahat Akkiraz konserlerinin ilgiyle izlendiği etkinlikte konuşan ABB Başkanı Mansur Yavaş, birlik aşuresinin, kardeşliğin ve dayanışmanın simgesi olduğunu vurguladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Muharrem Orucu’nun ardından geçen yıl olduğu gibi bu yıl da binlerce Başkentliyi "Birlik Aşı Aşure" etkinliğinde bir araya getirdi. Semah töreni ile ünlü sanatçılar Özcan Türe ve Sabahat Akkiraz konserlerinin ilgiyle izlendiği etkinlikte konuşan ABB Başkanı Mansur Yavaş, birlik aşuresinin kardeşliğin ve dayanışmanın simgesi olduğunu vurguladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Muharrem Orucu’nun ardında geçen yıl olduğu gibi bu yıl da "Birlik Aşı Aşure" etkinliğiyle binlerce Başkentliyi bir araya getirdi. Ankara Kent Konseyi ve ABB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle düzenlediği etkinlikte, BELPA Mutfak’ta hazırlanan 20 bin aşure dağıtıldı. Dede Gürsoy Bakır’ın duasının ardından kazanın başına geçen ABB Başkanı Mansur Yavaş, aşureyi karıştırdıktan sonra kaplara koyarak vatandaşlara dağıttı.

YAVAŞ’TAN BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI

“12 gün boyunca tutulan yas-ı matemi, birlik aşımız ile birlikte noktalıyoruz” diyerek konuşmasına başlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Öncelikle ettiğiniz niyazların ve tuttuğumuz yas-ı matem için verdiğimiz birlik aşının hak katında kabul olmasını dilerim. Birlik aşımızın, Ankara’mızdan başlayarak bütün Türkiye’ye fitneye karşı kardeşliğin, fesada karşı dayanışmanın ve bir arada olmanın vesilesi olmasını temenni ederim. Hz. Hüseyin’in gösterdiği o muazzam duruş, bugün de insanlık için bayraklaşmış durumdadır. Bizler de peygamber efendimizin ‘gözümün nuru’ dediği; ‘beni seven onları da sevsin’ şeklinde işaret ettiği Hz. Hüseyin’in yolunda adalet için çalışmaya, adaletle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

TÜRE VE AKKİRAZ KONSER VERDİ

'Birlik Aşı Aşure" etkinliğinde sahne alan ünlü sanatçılar Özcan Türe ile Sabahat Akkiraz’ın türkülerine eşlik eden Başkentliler, Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu (KYDF) Semah Ekibi’nin semahını da ilgiyle izledi. Konser öncesinde birlik ve beraberlik mesajı veren, Sabahat Akkiraz, “Bugün çok özel ve güzel bir gün… Mansur Başkana ve derneklere çok teşekkür ediyorum. Bugün bizi birleştirdi sevgili dinleyenlerimizle… Aşure sadece bir tatlı değildir. Aşure direnişin sembolüdür. Aşure inancımızın aşıdır. Birlikteliğimiz daim olsun" diye konuştu.

Türk Halk Müziği’nin usta isimlerinden Özcan Türe ise “Bugün burada olmaktan ve böyle bir etkinlikte dostlarla buluşmaktan dolayıçok mutluyum ve gururluyum. Emek veren ve bizleri dostlarla buluşturan ve bugünleri önemseyen sevgili Mansur Başkanımıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı