Atakum Belediye Başkanı Deveci Yeşiltepe Mahallesi Sakinleriyle Buluştu

Atakum Belediye Başkanı Deveci Yeşiltepe Mahallesi Sakinleriyle Buluştu

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Yeşiltepe Mahallesi sakinleriyle bir araya gelerek kırsal mahallelerde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi, talep ve önerileri dinledi.

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Yeşiltepe Mahallesi sakinleriyle bir araya gelerek kırsal mahallelerde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi, talep ve önerileri dinledi.

Başkan Deveci’ye ziyaretinde; eşi Gülay Deveci, Atakum Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya ve Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Kayıt Birim Sorumlusu Dr. Elif Özkaya eşlik etti.

Ziyarette, aynı zamanda Göğüs Hastalıkları Uzmanı olan Atakum Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya yurttaşlara koronavirüsle ilgili bilgi verirken, Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Kayıt Birim Sorumlusu Dr. Elif Özkaya da kadınlara KETEM’de ücretsiz yapılan meme, rahim ağzı ve kalın bağırsak kanseri taramaları hakkında ayrıntılı bilgilendirmelerde bulundu. Gülay Deveci ve Atakum Belediyesi’nde görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Eylem Oktay Aktaş da Atakum’da kadınların el emeğini ekonomik değere dönüştüren Atakum Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi'nin (ATAK) çalışmaları hakkında bilgi vererek onları kooperatif çatısı altında üretime davet etti.

Atakum Belediyesi’nin çalışmaları hakkında konuşan ve mahallelinin sorularını cevaplayan Başkan Deveci, “Kırsal mahallelerimizde üreticiye destek veren önemli projelerimiz devam ediyor. Özellikle sizleri ata tohuma teşvik etmek için bir AtaTohum Merkezi kurduk. Ziraat mühendislerimizle kırsal mahallelerimizde üreticilere ulaşmaya ve onlara bilimsel tarımla ilgili destek olmaya devam ediyoruz. Diğer yandan kırsal mahallelerimizde özellikle kadınlar için istihdam oluşturma konusunda çalışmalarımız var. Çünkü kadınlar ve çocuklar bizim geleceğimiz. Atakum’da kadınlarla buluşmalarımızı sıklaştıracağız” dedi.

Atakum Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi'nin (ATAK) çalışmaları hakkında bilgi veren Atakum Belediyesi’nde görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Eylem Oktay Aktaş, şunları söyledi:

“Atakumlu kadınlara bir bir ulaşmaya devam ediyoruz. Türkiye’ye de sesimizi duyurmaya başladık. Atakum çok özel bir kent ama ne yazık ki kadınların ürettiği ürünler değer bulamamış. Herkes evinde reçel, pekmez, turşu yapıyor ama ekonomik değere dönüşmüyor. Biz yedi kişiyle yola çıktık. Kurucu önderimiz Av. Gülay Deveci oldu, iyi ki de oldu. Koronavirüs döneminde hiçbir şey yapamadık ama o kötü günler geçti artık. Kırsal mahallelerimizi sürekli ziyaret ederek kooperatifimizi ve katma değerli üretimi anlattık. Şu anda iki satış mağazamız bir de üretim tesisimiz var. Kadınlar gelip o tesiste üretim yapıyor. Üretirken de örneğin kızılcığı, eriği kırsal mahallelerimizden alıyoruz. Üretim kapatemiz gittikçe artıyor, dolayısıyla hammadde ihtiyacımız da artıyor. Gıda üretimi için meyve, sebze ihtiyaçlarımızı sizden almaya özen gösteriyoruz.”

ATAK ile ilgili 2019 yılının başında çalışmaya başladıklarını söyleyen Gülay Deveci ise şöyle konuştu:

“KALKINMA İÇİN KADINLAR TOPYEKÜN ÇALIŞMAK ZORUNDA”

“Araya maalesef pandemi girdi. Kooperatifimizi çocuğumuz gibi çok önemsiyoruz. Kooperatifin kadın emeğini geliştirme ve değerlendirme amacıçok güzel. Aynı zamanda bir ticari işletme. O yüzden ayağımızı yere sağlam basalım ve bebek adımlarıyla işe başlayalım dedik. Bu yüzden az insanla başladık zamanla ilerledik şu anda da üye olmak isteyen bir sürü arkadaşımız var. Biz üretimde süreklilik arıyoruz. Zaten Türkiye’de ekonomik anlamda büyük bir kriz var. Tek kişinin çalışmasıyla bir ev dönmüyor. Dolayısıyla kadının evdeki emeğinin de değerlenmesi lazım. Bu sadece ekonomik anlamda değil, sosyal anlamda da sizin görünür olmanızı sağlıyor. ATAK’ın şu anda iki satış mağazası var. Birisi Türkiş’te Medicalpark Hastanesi’nin yanında, diğeri Atakum Belediyesi Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’nin giriş katında. Önceki gün ATAK tanıtım etkinliği düzenledik. Gözleme yaptık. İlgi çok güzeldi. Hepsi de satıldı. Böyle etkinliklerle kooperatifimizi tanıtacağız. Sizler de üretim yapıyorsanız aramıza katılabilirsiniz. Bu ülkenin kalkınması için kadınlar olarak topyekün çalışmak zorundayız.”

Kaynak: ANKA Haber Ajansı