Başkan Seçer: Mersin Büyükşehir Belediyesi Standardın Üzerinde İşler Yapıyor

Başkan Seçer: Mersin Büyükşehir Belediyesi Standardın Üzerinde İşler Yapıyor

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer; Anamur, Aydıncık ve Bozyazı’ya yaptığı ziyaretlerin ardından yerel bir televizyon kanalına konuk oldu. Belediyenin hizmetleri, vatandaşın talepleri ve ülke ekonomisi ile ilgili konuşan Başkan Seçer, “Mersin Büyükşehir Belediyesi, standardın üzerinde işler yapıyor” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer; Anamur, Aydıncık ve Bozyazı’ya yaptığı ziyaretlerin ardından yerel bir televizyon kanalına konuk oldu. Belediyenin hizmetleri, vatandaşın talepleri ve ülke ekonomisi ile ilgili konuşan Başkan Seçer, “Mersin Büyükşehir Belediyesi, standardın üzerinde işler yapıyor” dedi.

Hafta sonu Anamur, Aydıncık ve Bozyazı’yı ziyaret eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, temaslarını yerel bir televizyon kanalında değerlendirdi. Mevcut koşullar içinde en iyi hizmeti verme gayreti içerisinde olduklarının altınıçizen Başkan Seçer, Mersin’in imar sorunlarını ve batı ilçelere yapılması planlanan projelerde yaşanan gecikmelerin nedenlerini anlattı.

Programda, Aydıncık’ın önemli bir sorunu olan arıtma tesisi ile ilgili çalışmaları sürdürdüklerini belirten Seçer, “Aydıncık’ın bir arıtma sorunu var. Şu anda biraz yüksek maliyetle de olsa, bize orman tarafından tahsis edilen yerde bir arıtma tesisi yapacağız, fakat finansman sorununu çözmemiz lazım. Bunun da muhatabıİller Bankası. Eğer bir an önce finansman sorunu çözülürse biz, Aydıncık Atık Su Arıtma Tesisi’ne başlayacağız” diye konuştu.

Bozyazı, Aydıncık ve Anamur’da yürüttükleri yol yapım ve altyapıçalışmalarını anlatan Seçer, “Hem merkezdeki ana caddeler hem de kırsal mahalleleri ilçelere bağlayan grup yollarında çok önemli çalışmalar yaptık. Kent genelinde geçtiğimiz yıl kullandığımız asfalt tonajının, bu yıl yaklaşık olarak yüzde 40 üstüne çıkıyoruz. Bu, çok önemli ve değerli bir rakam. Çünkü burası Mersin ve yaklaşık 10 bin kilometreye yakın yol güzergahımız var. Bizim bir yol şemamız var. Biz, bunu zaten ilçelere göndermişiz. Bizden istenen yolların zaten 10’da 9’u bize ait bile değil. Ama vatandaş bunu bilmiyor. Bu konuda bir yasal düzenlemenin yapılması lazım. Yoksa vatandaş sıkıntıda kalıyor” dedi.

İmar planları ile ilgili de bazı ayrıntıları aktaran Seçer, yaşadıkları sıkıntılara değinerek şöyle konuştu:

“İMAR PLANLARININ OYBİRLİĞİYLE ÇIKMASI LAZIM”

“İmar çalışmalarıyla ilgili sıkıntı yaşıyoruz. Örneğin bu yaylalık bölgelerde bizim kanalizasyon çalışması yapmamız gerekiyor. Oysaki imar düzenlemesi yapılmamış ve bunun gerçekleşmesi lazım. Yaylalık bölgelerde imar çalışmasını başlattık. Anamur'da 1/5000’likler bitti. 1/1000 ölçekli plan da meclise geldi, ama orada muhalefet ile aramızda bir fark oluştu. Çünkü Anamur Belediyesi yanlış iş yaptı. Parsel bazında bazı yoğunluk artışları oldu. Bu, teknik olarak da uygun değil. Zaten tartışmalara, şaibelere açık bir konu. Yoğunluk artışı vermek, insanlara artı bir rant vermek demek. Biz, bunu kabul edemeyeceğimizi söyledik. Sadece Anamur değil, şimdi Silifke'de Tisan tartışması var. Merkezde Yenişehir'de, Toroslar'da bazı tartışmalar var.

Şehir Plancıları Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası ve ilgili tüm STK’lar konunun içine girsin ki yarın ben halka izahat verirken birileri de benim yanımda olsun ki doğru yaptığımıza halk inansın. İmarla ilgili konularda daha anlaşılır, daha doğru, daha birbirimizi anlayan kararlar almamız lazım ve imar planlarının mümkünse oybirliğiyle çıkması lazım.

“TAHSİSLERİN GELMEMESİ BİZE ZAMAN KAYBETTİRİYOR”

Ben, Anamur’da ve Bozyazı’da hal yapmak istedim. Bize en fazla gelir getiren hallerin başında geliyor bunlar. Fakat bu hallerin mevcut durumuna bakın, utanırsınız. Düzenleme yapmak istiyoruz, bir türlü tahsisini vermiyorlar. Erdemli Hali’ni bitiriyoruz. Orasının zaten tahsislik bir durumu yoktu. Şimdi bitmek üzere, pırıl pırıl bir yatırım. Yine Anamur'da Rauf Denktaş Parkı’nın bakımını yaptık. Bu parkı Milli Emlak’ın Büyükşehir'e devretmesi lazım. 30 dönümden büyük bir park. Anamur Belediyesi işi karıştırıyor ve ‘Bu parkı ben istiyorum’ diyor. Ya ona verilsin ya bize. Oraya bir şeyler yapılsın. ‘İnsanlar gelsin, çocuklarıyla güzel zaman geçirsinler. Orada bir plaj olsun, denize girsinler’ dedik, tahsisi gelmedi. Bunlar bizim zaman kaybetmemize neden olan sorunlar.”

“MERSİN'E HİZMET ADINA HERKESİN YEKVÜCUT OLMASI LAZIM”

Otluca İçme Suyu Projesi’ne ve yaşanan gecikmelere de değinen Seçer, iktidarın bölge milletvekillerinin bu konuda daha fazla çaba göstermesi gerektiğini belirterek, “Bu çok önemli. Sen, buranın sorununu Ankara’da dile getireceksin. Senin iktidar olman, buradaki sorunları görmemen, gözüne perde indirmen anlamına gelmez. Bunları takip etmek, bunların hızla oluşmasını sağlamak sizin göreviniz. Bu yatırım benim için yapılmıyor. Anamurluya, Bozyazılıya, Aydıncıklıya yapılıyor. Dolayısıyla Mersin'e hizmet adına herkesin yekvücut olması lazım” dedi.

“KAMU KURUMLARINDA BİZİM İŞLERİMİZ ENGELLENİYOR”

Seçer, yapacakları yatırımlarla ilgili kamu kurumlarında engellemelerle karşılaştıklarını belirterek, “Kamu kurumlarında olacak işlerimiz engelleniyor. Ben bunu biliyorum. Bizim de Ankara’da gözümüz, kulağımız var. Bize de orada ne olduğunu bildiren insanlar var. Maalesef yapacağımız yatırımlarla ilgili, işlerimiz geciksin diye kamu kurumlarında engellemeyle karşılaşıyoruz. İşi buna dökmüşler. Biz, böyle bir siyaset anlayışını kesinlikle reddediyoruz. Bu, Mersin'e zarar verir” diye konuştu.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı