Beylükdüzü’nde Çardak Altı Sohbetleri’nde “ekonomide Ortak Çaba” Konuşuldu

Beylükdüzü’nde Çardak Altı Sohbetleri’nde “ekonomide Ortak Çaba” Konuşuldu

Beylikdüzü Belediyesi’nin 9. Barış ve Sevgi Buluşmaları kapsamında düzenlenen Çardak Altı Sohbetleri, ilk gününde önemli isimleri ağırladı. Moderatörlüğünü Pelin Batu’nun üstlendiği söyleşide, “Ekonomide Ortak Çaba” konuşuldu.

Beylikdüzü Belediyesi’nin 9. Barış ve Sevgi Buluşmaları kapsamında düzenlenen Çardak Altı Sohbetleri, ilk gününde önemli isimleri ağırladı. Moderatörlüğünü Pelin Batu’nun üstlendiği söyleşide, “Ekonomide Ortak Çaba” konuşuldu.

Beylikdüzü Belediyesi tarafından düzenlenen 9. Barış ve Sevgi Buluşmaları devam ediyor. Festival kapsamında düzenlenen Çardak Altı Sohbetleri, ilk gününde ekonomi yazarları Murat Muratoğlu ve Yalın Alpay’ı ağırladı. Moderatörlüğünü Pelin Batu’nun üslendiği söyleşide “Ekonomide Ortak Çaba” konuşuldu. Ekonomide soyut ve somut faktörlerin rolünün değerlendirildiği söyleşide, Türkiye’nin ekonomik anlamda ortak bir mutabakatta olması ve sonraki süreçlerde karar alma mekanizmasının nasıl çalışması gerektiğine yönelik öneriler ele alındı. Katılımcılar, mevcut ekonomik sorunlara karşı finansal sistemin çok hızlı hareket etmesine tek kişinin karar vermesinin yanlış olduğunu belirterek, sonraki dönem için ortak çaba göstermenin gerekliliğini vurguladı. Ekonomi ve dünya gündeminin konuşulduğu söyleşide ayrıca, günümüz ekonomik koşullarının düzelmesinin uzun süre alacağı konusunda hemfikir olan Muratoğlu ve Alpay; ilerleyen günlerde gıda krizinin de kaçınılmaz olduğunu dile getirdi.

“2022 TÜRKİYE’SİNDE, 10-12 YAŞLARINDA ÇOCUKLARIMIZA EKONOMİ KONUŞTURTUYORSAK, BİZE YAZIKLAR OLSUN”

Söyleşinin ardından konuklara çiçek ve plaket takdiminde bulunan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Konuşmacılarımız Türkiye ekonomisine değindiler. Türkiye ekonomisine dair daha çok yol almamız gerekiyor. Geçenlerde sosyal medyada görmüştüm. 12 yaşlarında bir çocuk Zonguldak’taydı. Çocuğa hayalini sordular; hayalim, “Mutfağımızdaki buzdolabında daha fazla yiyecek olması” dedi. Eğer 2022 Türkiye’sinde, 10-12 yaşlarında çocuklarımıza ekonomi konuşturtuyorsak, bize yazıklar olsun. Bir çocuk, buzdolabında daha fazla yiyecek hayali kuruyorsa bu ülkenin öncelikle siyasetçilerine yazık olsun” dedi.

“ARTIK BU TOPLUMUN BİLİNÇLİİNSANLARA VE GENÇLERE ÇOK İHTİYACI VAR”

Konuşmasında Beylikdüzü’nde yapılan hizmetlere de değinen Çalık, “Biz elimizdeki kaynaklarla bu kentte yaşayan 400 bin insana hizmet etmeye devam edeceğiz. Artık bu toplumun bilinçli insanlara ve gençlere çok ihtiyacı var” diye konuştu.

VOLKAN KONAK KONSERİ

Yaşam Vadisi’nde düzenlenen söyleşinin ardından Cumhuriyet Etkinlik Alanı’nı dolduran vatandaşlar Ersin Show eşliğinde eğlenceli anlar yaşadı. 21:00’da ise Volkan Konak sahnede yerini aldı. Konak, sevilen şarkılarını Barış ve Sevgi Buluşmaları kapsamında Beylikdüzü halkı için seslendirdi. Binlerce Beylikdüzülü, gece boyunca şarkılara büyük bir coşkuyla eşlik etti. Başkan Çalık, eşi Zehra Çalık ile birlikte Volkan Konak’a konser sonunda çiçek ve plaket takdimini yaparak, Nazım Hikmet’in ‘Memleketim’ şiirini sahnede okudu.

Konak’ı Beylikdüzü’nde ağırlamaktan dolayı onur duyduğunu ifade eden Başkan Çalık “Volkan Konak’la çok güzel anılarımız var. Memleketim Maçka’dan getirdiği o güzel enerjisiyle bu gece bizlerle oldu” dedi.

“HEPİNİZİÇOK SEVİYORUM”

Volkan Konak ise “Beylikdüzü’nde çok sevdiğim insanlar var. Olumlu, güzel bulduğum ve kuvvet aldığım insanlar, yani sizler varsınız. Hepinizi çok seviyorum” dedi.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı