Dünya Gastronomisinin Nabzı ‘food Fest Antalya’da Atacak

Dünya Gastronomisinin Nabzı ‘food Fest Antalya’da Atacak

Yerel gıdaya ve sürdürülebilir tarıma sahip çıkmanın önemini vurgulamak amacıyla “Antalya’dan Dünyaya” mottosuyla 23-25 Eylül 2022 tarihlerinde düzenlenecek I. Uluslararası Food Fest Antalya, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısıyla tanıtıldı. Başkan Muhittin Böcek, coğrafi işaretli Antalya’nın saklı kalmış lezzetlerini, yerel ürünlerini dünyaya tanıtmak istediklerini söyledi.

Yerel gıdaya ve sürdürülebilir tarıma sahip çıkmanın önemini vurgulamak amacıyla “Antalya’dan Dünyaya” mottosuyla 23-25 Eylül 2022 tarihlerinde düzenlenecek I. Uluslararası Food Fest Antalya, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısıyla tanıtıldı. Başkan Muhittin Böcek, coğrafi işaretli Antalya’nın saklı kalmış lezzetlerini, yerel ürünlerini dünyaya tanıtmak istediklerini söyledi.

Yerel gıdaya sahip çıkmak amacıyla, “Sürdürülebilirlik, Biyoçeşitlilik ve Yerel Ürünlerin Desteklenmesi” temasıyla 23-25 Eylül 2022 tarihleri arasında düzenlenecek I. Uluslararası Food Fest Antalya, gastronomi dünyasının duayenlerini bir araya getirecek. “Antalya’dan Dünyaya” mottosuyla gerçekleşecek uluslararası festival, Antalya Karaalioğlu Parkı’nda dünyanın dört bir yanından gelen konukları ağırlayacak.

Kentin saklı kalmış lezzetlerini dünya arenasına taşıyacak, dünyaca ünlü Michelin yıldızlışeflerin katılacağı Food Fest Antalya’nın tanıtımı için Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde Antalya’da bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

YOĞUN KATILIM

Toplantıya, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere, Antalya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Ali Bahar, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Food Fest Antalya İçerik Direktörü Gökmen Sözen, Antalya Ticaret Borsası Başkan Vekili Halil Bülbül, Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (AGYİD) Başkanı Zeki Özen, TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ferit Turgut ve şef uğur Volkan Uysal katıldı. Başkan Muhittin Böcek, toplantı salonunda hazırlanan Antalya meyve bahçesi alanını gezdi. Antalya’nın ünlü serpme böreğinin hazırlanışı katılımcılara mini bir gösteriyle tanıtıldı.

PARLAYAN YILDIZ GASTRONOMİ

Gastronominin dünyanın yükselen ve parlayan yıldızı olduğunu vurgulayan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, şunları söyledi:

“Antalya, 700 bin yatak kapasitesi, nitelikli otelleri, hizmet kalitesi, eşsiz doğası, dünyaca ünlü mavi bayraklı plajları, ören yerleri, tarihi ve kültürel değerleri ile turizmin başkenti konumundadır. Aynı zamanda tarımın başkenti olarak ülkemizin örtü altı tarımının yarısını bulunduran Antalya’mız, yerel mahsulleri, eşsiz lezzetleri, zengin gastronomisi ve pek çok coğrafi işaretli ürünleri ile turizm, tarım ve ekonomimiz için büyük bir değer yaratmaktadır. Gastronomi sektörünün, restoranların ihtiyaç duyduğu tarım ve gıda ürünlerinin büyük bir bölümü tüm Türkiye’ye Antalya’dan ulaştırılmaktadır. Antalya'nın gastronomi destinasyonu olması için Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak bu yıl, birinci Uluslararası Food Fest Antalya Gastronomi Festivali’ni düzenliyor ve ev sahipliği yapıyoruz. Festivalimizin çıkış noktası ve ana hedefi, yerel gıda ve nitelikli tarıma sahip çıkmaktır.”

ANTALYA’DAN DÜNYAYA

Festival mottosunu “Antalya’dan dünyaya”, temasını ise “sürdürülebilirlik, biyoçeşitlilik ve yerel ürünlerin desteklenmesi” olarak belirlediklerini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek, “Çevremizi ve doğal kaynaklarımızı koruyarak gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedefliyoruz. Antalya’nın saklı kalmış lezzetlerinin, yerel ürünlerinin otel, restoran gibi işletmelerin menülerinde yer almasına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Coğrafi işaret alan yöresel ürünlerimizin, festivale katılan çok değerli yerel ve global şefler aracılığıyla uluslararası arenada bilinirliğini arttıracağız. Örneğin Antalya’nın meşhur piyazı ya da kabak tatlısı gibi lezzetlerinin Fransa’da, İspanya’da, İtalya’da Michelin yıldızlı bir şefin menüsünde yer almasını, ayrıca domates, muz, avokado, portakal gibi ürünlerimizin dünya marketlerinin raflarında yer almasını hedefliyoruz” diye konuştu.

"YEREL ÜRÜNLERİ MİRAS BIRAKMAK İSTİYORUZ"

Yerelden kalkınma modelinin çalışmaların temel çatısını oluşturduğunu dile getiren Muhittin Böcek, “ Kentin yerel gıda zenginliğini ve tarım potansiyelini geliştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz” dedi. Başkan Muhittin Böcek, Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak, yerel ürünlere sahip çıkarak onları geleceğe miras bırakmak istediklerini kaydetti. Başkan Böcek, bu hedefe ulaşılmasında büyük katkısı olacağına inandıkları Uluslararası Gastronomi Festivali'ne ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirtti.

PANELLER YARIŞMALAR ATÖLYELER

Dünyanın ve ülkenin dört bir yanından gelen konukları ağırlamanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadıklarını söyleyen Muhittin Böcek, “Üç gün boyunca sürecek birinci Uluslararası Food Fest Antalya’da dünyadan ve Türkiye’den birbirinden ünlü Michelin yıldızlışefleri, gurmeleri, gastronomi ve turizm yazarlarını, kısacası sektörün farklı alanlarındaki profesyonellerini ağırlayacağız. Festival süresince sergiler, duayen şeflerle paneller, söyleşiler, yarışmalar ve daha pek çok renkli etkinlikler düzenleyeceğiz” diye konuştu.

BAŞKANLARDAN TAM DESTEK

Başkan Muhittin Böcek’in konuşmasından sonra Food Fest Antalya İçecek Direktörü Gökmen Sözen, festivalin içeriğini katılımcılara anlattı. ATSO Başkanı Davut Çetin ise Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Food Fest Antalya Gastronomi Festivali'nin düzenlenmesinden dolayı teşekkür etti. Davut Çetin, turizm kenti Antalya’da gastronominin çok önemli olduğunu Gaziantep, Hatay gibi şehirlerde gördüklerini, ATSO olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti. AESOB Başkanı Adlıhan Dere ise bu festivalin geleneksel lokantalar için de çok önemli olduğuna dikkat çekti.

ATB Başkan Vekili Halil Bülbül de coğrafi ürünlerin çok önemli olduğunu, Antalya ve yerel ekonomiye katkısı olacağını belirtti. Şef Uğur Volkan, Antalyalı biri olarak geç kalınmış ama önemli bir etkinlik olduğunu söyledi. TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır ise pandemi sonrasında misafirlerin tercihlerinin değiştiğini belirterek, dünyada gastronominin ön plana çıktığını ve gastronomi için seyahat eden misafirlerin arttığını kaydetti.

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, “Turisti şehre çeken önemli etkenlerden biri yeme-içme kültürüdür. Bu festival turistin şehre gelmesi açısından katkı sağlayacaktır” dedi.

AOSB Başkanı Ali Bahar ise şehre katkı koyacak her türlü organizasyona katkı vermeye hazır olduklarını belirtti.

TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ferit Turgut, Muhittin Başkan’ın destekleriyle başlayan Food Fest Antalya’ya her türlü katkıyı sağlayacaklarını vurguladı.

AGYİD Başkanı Zeki Özen, pandemi sonrasında Antalya’yı gastronomi şehri yapmak istediklerini belirterek, “Muhittin Başkan ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Gerçek anlamda uluslararası bir festival olma yolunda ilk adım atıldı” diye konuştu.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı