Efeler’in Kurtuluşu 100. Yıl Etkinlikleriyle Kutlanacak

Efeler’in Kurtuluşu 100. Yıl Etkinlikleriyle Kutlanacak

Efeler Belediyesi, kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü, “100’üncü Yıl Kurtuluş Etkinlikleri” ile kutlamaya hazırlanıyor.

Efeler Belediyesi, kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü, “100’üncü Yıl Kurtuluş Etkinlikleri” ile kutlamaya hazırlanıyor.

Efeler’in kurtuluş etkinliklerinde; fotoğraf sergisi, söyleşi, tiyatro oyunları ve konser gibi kültür-sanat faaliyetleri düzenlenecek. Etkinlikler, 6 Eylül günü başlayacak ve 8 Eylül’de sona erecek.

Efeler Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından paylaşılan programa göre; “100’üncü Yıl Kurtuluş Etkinlikleri”, 6 Eylül Salı günü saat 18.00’de Milli Aydın Bankası Kültür Merkezi’nde gazeteci ve yazar Yaşar Aksoy’un "Efeler'in Destanı Kuvayı Milliye Direnişi" söyleşisi ile başlayacak.

7 Eylül Çarşamba günü saat 18.00’de Kozdibi Meydanı’ndan başlayacak Kurtuluş Yürüyüşü, Milli Aydın Bankası Kültür Merkezi önünde son bulacak. Kortejin hemen ardından saat 18.30’da Serkan Fırtına’nın yazdığı, İbrahim Gergin’in yönettiği “Kurtuluş’un 100’üncü Yılında Efeler Destanı” isimli sokak tiyatrosu, Efeler Belediyesi Şehir Tiyatrosu Tiyatro Atölyesi eğitmen ve öğrencileri tarafından sahnelenecek. Saat 19.00’da Milli Aydın Bankası Kültür Merkezi’nde, Aydın Eski Eserleri Sevenler Derneği ve Zeybekler Fotoğraf Topluluğu’nun düzenleyeceği fotoğraf sergisi ile devam edecek olan etkinlikler, saat 19.30’da Yörük Ali Efe’nin torunu olan emekli vali Kayhan Kavas’ın yürüteceği söyleşi ile sürecek.

Etkinliklerin son günü olan 8 Eylül’de Pınarbaşı Mesire Alanı’nda “100’üncü Yıl Özel Konseri” düzenlenecek. Kurtuluşa özel düzenlenecek olan üç kişilik konser, saat 21.00’de başlayacak. Konserde öğretim görevlisi soprano Olcay Şahin, piyano Janna Sarıtaş ve viola Luiza Mardukhanova performans sergileyecek.

Efeler’in ve tüm ülkenin düşman işgalinden kurtarılması için verdikleri onurlu mücadele ve kazandıkları zafer nedeniyle başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını ve Kuvayı Milliye direnişçilerini minnetle andığını belirten Başkan Mehmet Fatih Atay, “Kuvayı Milliye’nin şehrinde kurtuluşun ruhunu iliklerimize kadar hissederek ilk günkü heyecanla yaşanabilmesi için etkinlikler düzenliyoruz. Bu özel günde, Efeler’in kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümünde coşkuyla kutlayacağımız etkinliklerimize tüm halkımızı bekliyoruz” dedi.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı