İzmit Belediyesi’nin Çiftçiye Aronya Hibesi Devam Edecek

İzmit Belediyesi’nin Çiftçiye Aronya Hibesi Devam Edecek

İzmit Belediyesi’nin yetiştirdiği aronya meyvesinin hasat etkinliğinde konuşan Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, aronya üretmek isteyen çiftçiye hibe desteğinin bu sene de süreceğini duyurdu.

İzmit Belediyesi’nin yetiştirdiği aronya meyvesinin hasat etkinliğinde konuşan Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, aronya üretmek isteyen çiftçiye hibe desteğinin bu sene de süreceğini duyurdu.

Zengin içeriği ve insan sağlığına katkısı nedeniyle “süper meyve” olarak adlandırılan aronyayıçiftçilere hibe desteği olarak veren İzmit Belediyesi, Emirhan köyünde bulunan Alternatif Ürünler Bahçesi’nde hasat etkinliği düzenledi. Başkan Hürriyet, programda, aronya üretmek isten çiftçilere hibe desteğinin bu yıl da süreceğini açıkladı. Hasat etkinliğine katılan yurttaşlara aronyalı dondurma ve meyve suyu gibi ikramlar yapıldı.

Programa, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan, Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Bitkisel Üretim ve Eğitim Şube Müdürlüğü ziraat mühendisleri Hatice Parlak ve Seyitcan Karacaoğlan, Antalya’dan katılan aronya üreticileri, Kabaoğlu Mahalle Muhtarı Ali Akbaş, Emirhan Mahalle Muhtarı Saim Güngör ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Programda konuşan Başkan Hürriyet, şunları söyledi:

“TÜRKİYE’YİÜRETİM KURTARACAK”

“Göreve geldiğimizden bu yana ısrarla ‘üretim, üretim, üretim’ diyoruz. Türkiye’yi üretim kurtaracak. Üretmezsek, hele de zengin topraklarımızı işlemezsek bu zenginliği kullanamayız. O yüzden de elimizden geldiği kadar öncelikle belediyemizin âtıl kalan tüm arazilerini çeşitli ürünlerle ekip biçmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken de ‘çiftçimize nasıl destek verebiliriz’ diye düşünüyoruz.

“GEÇEN SENE ÇİFTÇİYE BİN FİDE DESTEĞİ SUNMUŞTUK”

Geçen sene kendi ürettiğimiz fidelerden, aronya ile ilgilenen çiftçilerimize bin fide desteği sunmuştuk. Onlar da kendi tarlalarında eksinler, üretsinler ve alternatif bir gelir kaynağı olsun diye. Çiftçilerimiz de şu an yetiştirmeye devam ediyor. Onlara da buradan kolaylıklar diliyorum. Aronya sadece meyve olarak tüketilmiyor. Ayrıca meyve suyu yapılabiliyor, kurutulabiliyor, dondurması ve keki yapılabiliyor. Gerçekten çok lezzetli, güzel bir meyve. Kozmetik de kullanıyor. İlaç sektöründe de kullanılabiliyor. Aronya, gerçekten bir sağlık meyvesi.

“ARONYA FİDANLARININ DAĞITIMINA DEVAM EDECEĞİZ”

Buradan bir de duyuru yapmak istiyoruz. Geçtiğimiz senelerde olduğu gibi ‘İzmit Kırsalında Alternatif Ürünler Tarımı’ projemiz kapsamında yüzde 90 hibe, yüzde 10 katkı payı ile aronya fidanlarının dağıtımına devam edeceğiz. Eylül ayının başında aronya ile ilgilenen tüm çiftçilerimizin, üreticilerimizin başvurularını almaya başlayacağız. Gerekli detayları Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’müzden de alabilirsiniz ve sosyal medya hesaplarımızdan projemizin detaylarını takip edebilirsiniz.

ANTALYA İLE ARONYA KARDEŞLİĞİ

Bahçeyi, toprağı seversek ve ilgilenirsek toprak da bize cömert davranıyor. Biz de toprağın ne kadar cömert olduğunu aldığımız ürünlerle görmüş oluyoruz. İzmitli üreticiler de hiç merak etmesin, aronya bu toprağı, bu toprak da aronyayı sevdi. Bizlere başvursunlar ve aronyayı bu topraklarda yayalım. Hasadımız beraber olsun. Antalya Büyükşehir Belediyesi’yle aronya kardeşliğimiz olsun. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e teşekkür ediyoruz. Muhittin Başkan’ımızın bize gönderdiği tohumlar toprakla buluştu. Bu kardeşliğimiz daim olsun, Tüm İzmit’ten güzel Antalya’mıza selam olsun.”

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Bitkisel Üretim ve Eğitim Şube Müdürlüğü ziraat mühendisi Hatice Parlak, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Bey’in, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın selamlarını, sevgilerini getirdik. Bugün daha önce hibe verdiğimiz üreticilerimizle birlikte aronya hasadı için bir aradayız. Bu etkinliğe katılmak bizleri çok mutlu etti. Fatma Başkan’ımıza, nazik ve güler yüzlü ekibine teşekkür ediyoruz. Bol, bereketli bir hasat diliyoruz. İnşallah gelir değeri yüksek, farkındalığı olan bu tür ürünlerin daha da artırılmasını hedefliyoruz. İzmit Belediyesi de Antalya Büyükşehir Belediyesi de bütün gayretleriyle çalışıyor” dedi.

İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan ise “Çok değerli Belediye Başkanım Fatma Kaplan Hürriyet’e çok teşekkür ediyorum. Bu tabloyu 2 yıl önce ben bile hayal edemezdim. Aronya bitkisiyle ilgili hiçbir bilgim yoktu. Bizim bu bölgede çok bilinen bir ürün değildi. Bu aromatik bitkinin faydalarıçok. Bu bahçede böyle bir verimin oluşmasıüreticilerimize örnek oldu. Bu manzara beni gerçekten mutlu ediyor. Başkanımız hiçbir zaman desteklerini esirgemedi. Çiftçilerimize ve başkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı