Kartal'da, 'uluslararası Çocuk Edebiyatı Festivali'nin Açılışı Dün Yapıldı

Kartal'da, 'uluslararası Çocuk Edebiyatı Festivali'nin Açılışı Dün Yapıldı

Kartal Belediyesi'nin öncülüğünde düzenlenen ve Kartallıçocukların, edebiyat ve sanata olan ilgisini artırmayı amaçlayan “UluslararasıÇocuk Edebiyatı Festivali”nin açılışı dün yapıldı.

Kartal Belediyesi'nin öncülüğünde düzenlenen ve Kartallıçocukların, edebiyat ve sanata olan ilgisini artırmayı amaçlayan “UluslararasıÇocuk Edebiyatı Festivali”nin açılışı dün yapıldı.

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in öncülüğünde düzenlenen “UluslararasıÇocuk Edebiyatı Festivali”nin açılışı dün Kartal Belediyesi Masal Müzesi’nde yapıldı. Türkiye’nin yanı sıra İsveç, Romanya, Macaristan ve Makedonya olmak üzere 5 ülkeden 45 yazarın katıldığı, konserler, oyun atölyeleri ve söyleşilerle, Kartallıçocukları ve ailelerini birbirinden farklı isimlerle buluşturan festivalin açılışı dün yapıldı.

Açılış programına Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’i temsilen Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Adem Uçar, Belediye Meclis Üyesi Olcay Özgön, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hüseyin Güler, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Umut Veli Develi ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

FESTİVALİN İLK GÜNÜNDE ÇOCUK TİYATROLARI YER ALDI

Kurdele kesimiyle gerçekleştiren festivalin açılışının ardından katılımcılar, yayınevlerini gezerek okurlar ve stant sahipleri ile bir araya geldi. Geleneksel sokak oyunları, oyun atölyeleri, masal dinletileri ile başlayan festivalde, çocuklar boyama atölyeleri ve sahne gösterileri ile eğlendiler. Festivalin ilk gününde çocuk tiyatroları da yer aldı. Karlar Ülkesi ve Dostum İbiş adlıçocuk oyunları sahnelendi. Kartallıçocuklar, oyunları aileleriyle beraber izledi.

ÜNLÜ YAZARLAR OKURLARIYLA BİR ARADA

Çocuk edebiyatının ele alındığı söyleşilerde, edebiyatın öne çıkan isimlerinden yazar Sema Çeker ‘Masal ve Kadın’ konusunu ele alırken, Şebnem Balevi ise ‘Çocuk Edebiyatında Mitoloji’ başlığı altında okurlarıyla buluştu.

FESTİVALİN ONUR KONUĞU FATOŞİNHAN OLDU

Festivalde ünlü oyuncak markası‘Fatoş Oyuncakları’nın kurucusu Fatoşİnhan’ın onur konuğu olarak söyleşi yaptı. Fatoşİnhan söyleşisinde, yaşamını ve iş hayatını ele aldı. İnhan, hayatı boyunca çocuklarla ilgili bir iş yapmanın mutluluğunu ifade ederek, festivali hayata geçiren Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’e teşekkür etti.

Söyleşi sonunda, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’i temsilen Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Adem Uçar, Fatoşİnhan’a teşekkür plaketi takdim ederek, katılımlarından dolayı teşekkür etti. Ayrıca, Fatoşİnhan Türkiye’nin ilk ve tek oyuncak müzesi olan Masal Müzesi’ne, ‘Nasreddin Hoca’ oyuncağını armağan etti.

FESTİVALİN İLK GÜNÜNÜN SON ETKİNLİĞİ SANATÇI GÖKSEL DOĞANÇAY’IN KONSERİ OLDU

Festivalin ilk günündeki son etkinlik ise Rock sanatçısı Göksel Doğançay’ın konseri oldu. Konserde, sanatçı Doğançay yaklaşık 2 saat boyunca sahnede performans sergiledi. Konseri izleyen Kartallılar, sanatçının seslendirdiği ‘Dönence’, ‘Islak ıslak’ gibi bilinen şarkılara eşlik etti. Konserin sonunda, Kartal Belediye Başkanı Yüksel adına, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Umut Veli Develi, Doğançay’a teşekkür plaketi takdim etti.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.