Konak’ta Engelli Can Dostlara Yeni Yuva

Konak’ta Engelli Can Dostlara Yeni Yuva

Konak Belediyesi tarafından sokakta yaşayan engelli kedilere güvenli bir yaşam alanı sağlamak için inşa edilen Konak Engelli Kedi Evi ve Rehabilitasyon Merkezi törenle açıldı. Merkezin açılışında konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, tesisin Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkat çekerek “Sokakta yaşayan canlar bizim olmazsa olmazımız. Yerel yöneticiler onların yaşaması için ortamları hazırlamak durumundadır. Biz de bu anlayışla çalışıyoruz” dedi.

Konak Belediyesi tarafından sokakta yaşayan engelli kedilere güvenli bir yaşam alanı sağlamak için inşa edilen Konak Engelli Kedi Evi ve Rehabilitasyon Merkezi törenle açıldı. Merkezin açılışında konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, tesisin Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkat çekerek “Sokakta yaşayan canlar bizim olmazsa olmazımız. Yerel yöneticiler onların yaşaması için ortamları hazırlamak durumundadır. Biz de bu anlayışla çalışıyoruz” dedi.

Konak Belediyesi, sokakta yaşayan engelli kedilere güvenli bir yaşam ve bakım olanağı sağlamak için inşa ettiği Konak Engelli Kedi Evi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde hizmete açtı. Açılışa Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’la birlikte Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) İzmir Temsilcisi Esin Önder, Hayvanlar İçin Projeler Derneği (HİPDER) Başkanı Funda Bonomo, Konak Kaymakamlığı Yazıİşleri Müdürü Mehmet Aksoy, CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Kemal Özdönmez, CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından, CHP il ve ilçe örgütü yöneticileri, kadın ve gençlik kolları temsilcileri, Konak Belediye Meclisi üyeleri, veteriner işleri müdürleri, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda Konaklı hayvansever katıldı.

BATUR: GURUR DUYUYORUZ

Merkezin açılışınıözellikle 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde yaptıklarına dikkat çeken Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Sokakta yaşayan canlar bizim olmazsa olmazımız. Yerel yöneticiler onların yaşaması için ortamları hazırlamak durumundadır. Biz de bu anlayışla çalışıyoruz” dedi.

Narlıdere’deki başkanlık döneminde can dostlarla ilgili olarak sıfırdan başlayarak çok güzel işler yaptıklarını anımsatan Batur, Konak’ta ise var olan teknik altyapıyı güçlendirecek hamleleri gerçekleştirdiklerini kaydetti. Batur, “Birimimizi İzmir’in en iyi veterinerlik hizmetlerini veren birim haline getirdik. Mimar arkadaşımız Damla Başkan’ın bize getirdiği projeyi arkadaşlarımızla tartıştık. Gerçekten heyecan vericiydi ve Türkiye’de ilkti. Yarışmaya katıldık. Konak Belediyesi girdiği her yarışmadan muhakkak ödül alarak çıkar. Bu geleneği bozmadık ve 11 belediye arasına girerek, 500 bin liralık bir hibe aldık. Üstüne biz de kattık. Ve neticede Türkiye’de ilk olan, gurur duyduğumuz projemizi hayata geçirdik. Önce insan, sonra sokaktaki can dostlarımızın mutlu olduğu bir Konak hedefindeyiz. Onların sessiz haykırışlarını duyabilen bir belediye olmaya çalışıyoruz. Bu konuda özellikle hayvansever derneklerimizle ortak çalışmalar yapmak bizim için çok önemli” diye konuştu.

FİZİK TEDAVİÜNİTESİ DE VAR

Merkezin farklı bölümleri olduğunu söyleyen Başkan Batur, “Özellikle 200 metrekare civarında bir alanımız yerden ısıtmalı. Fizik tedavi ünitemiz var. Açık ve kapalı alan olmak üzere kedilere özel yürüyüş bandı var. Türkiye’de ilk defa kedilerin rehabilitasyonuna dönük bir çalışma yapıldı. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim. Sadece binayı yapmak değil, bu tesisin çalışması, kedilerimize can dostlarımıza hizmet vermesi çok önemli. Veteriner İşleri Müdürlüğümüze büyük iş düşüyor. Derneklerimizle de iş birliği halinde olacak, onların önerileriyle daha iyi bir noktaya getireceğiz. Konak’ımıza hayırlı olsun. Konak Belediyesi kentin içinde yaşayan tüm canlılarla barışık ve hayata tutunabilmeleri için her noktada can dostlarımızın yanında olmaya devam edecek” dedi.

Batur, tüm hayvanseverleri 8 Ekim Cumartesi günü saat 13.00’te Gündoğdu Meydanı’nda başlayacak ve akşam Zakkum konseriyle renklenecek 3. Patilerin Festivali’ne davet etti.

BAŞKAN BATUR’A TEŞEKKÜR

HAYTAP İzmir Temsilcisi Esin Önder de “Böyle anlamlı bir günde bu açılış bizleri çok mutlu etti. Başkanımız Abdül Batur’a, müdürlüğümüze, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi. HİPDER Başkanı Funda Bonomo ise “Bu anlamlı günde burada olmak, böyle bir açılışın parçası olmak çok güzel ve anlamlı. Hayırlısı olsun. Konak Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Açılış kurdelesinin tüm katılımcılarla birlikte kesildiği törende merkezin projesini hazırlayan mimarlar Damla Başkan Atalay ile İlke Hiçsönmezler’e plaket verildi. Etkinlikte, yapılan çalışmalarla yenilenen ve farklı ekipmanlarla güçlendirilen Konak Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü de yeni yüzüyle tanıtıldı.

SAHİPLENDİRME DE YAPILACAK

Konak Engelli Kedi Evi ve Rehabilitasyon Merkezi, sokakta yaşayan sahipsiz ve fiziksel engelli can dostlar için güvenli bir yaşam alanı oldu. Konak Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün Halkapınar’da hizmet verdiği 6 bin 500 metrekarelik alanda inşa edilen merkez 180 metrekare. Uzman veteriner hekimler ve donanımlı teknik ekibin görev aldığı merkez üç bloktan oluşuyor. Engelli kedilere, bakım ve tedavinin yanı sıra ömür boyu barınma imkânı da sunan merkezde can dostlarıömürlük yuvalarına kavuşturmak için sahiplendirme de yapılacak.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı