Konak'ta Zafer Bayramı Coşkusu

Konak'ta Zafer Bayramı Coşkusu

Konak Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı Gültepe’de düzenlediği çelenk sunma töreniyle kutladı. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, "30 Ağustos Zaferi salt Anadolu’nun değil, tüm uygarlık tarihinindir. Her ne kadar birileri 9 Eylül’de İzmir’in kurtuluşuyla son bulan bu zaferi önemsizleştirmeye çalışsa da nafile. ‘Kurşun sıkılmadı, İzmir’in kurtuluşu kutlanmasın’ diyenler yüzyılın zaferini unutturamazlar. Biz 4 milyon İzmirli coşkuyla kutlayacağız" dedi.

Konak Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Gültepe’de tören düzenledi. Başkan Abdül Batur, "30 Ağustos Zaferi salt Anadolu’nun değil, tüm uygarlık tarihinindir. Her ne kadar birileri 9 Eylül’de İzmir’in kurtuluşuyla son bulan bu zaferi önemsizleştirmeye çalışsa da nafile. ‘Kurşun sıkılmadı, İzmir’in kurtuluşu kutlanmasın’ diyenler yüzyılın zaferini unutturamazlar. Biz 4 milyon İzmirli coşkuyla kutlayacağız" dedi.

İzmir'in Konak ilçesinde 30 Ağustos Zaferi’nin 100. yılı Gültepe Meydanı’nda düzenlenen Atatürk Anıtı'na çelenk sunma töreni ile kutlandı. Törene Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından, İYİ Parti Konak İlçe Başkanı Coşkun Tatar, Saadet Partisi Konak İlçe Başkanı Rıfat Yıldırım, Deva Partisi Konak İlçe Başkanı Ali Rıza Uygur, Gelecek Partisi Konak ilçe yöneticileri, Konak Belediyesi meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Konak Belediye Başkanlığı, CHP, İYİ Parti ve Gelecek Partisi Konak ilçe başkanlıklarıçelenklerinin Atatürk Anıtıönüne yerleştirilmesiyle başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

BATUR: "YÜZYILIN ZAFERİİNANÇ VE UMUTLA KAZANILDI"

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde yüz yıl önce yazılan destanla, bağımsızlığı ve özgürlüğü seçtiklerini söyleyen Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, şöyle konuştu:

"Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında Türk ordusu, 100 yıl önce, dünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarının birini yazdı. Öyle bir destandı ki yazılan, yüzyılın zaferi olarak, cihana örnek oldu. Toplumların dönüm noktaları vardır, seçilen yol ayrımları geleceğine yön verir. Ya özgürlüğü seçersiniz ya da boyundurukluğu. Ya bilimi seçersiniz ya da geri kalmışlığı. Biz yüz yıl önce bir yol seçtik. Kahramanımız Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde özgürlüğü, bilimi ve bağımsızlığı cumhuriyetimizin çatısı altında birleştirdik. Yüzyılın zaferi, inanç ve umutla kazanıldı. Umudun adı da Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları oldu. Yaşasın bağımsızlık.”

“BİZ KAZANACAĞIZ, ATATÜRK KAZANACAK"

Eski TBMM Başkanıİsmail Kahraman'ın İzmir’in kurtuluşunun kutlanmasıyla ilgili "Şehirlerin kurtuluş yıldönümleri kutlanıyor. Kesinlikle karşıyım… İzmir'in kurtuluşu 9 Eylül, kim demiş? Ne münasebet. Cihan harbi bitti, müstevliler alacaklarının birkaç kat mislini aldı" sözlerine tepki gösteren Başkan Batur şunları kaydetti:

"Kurtuluşu gölgelemeye kimsenin gücü yetmez. 30 Ağustos aynı zamanda umut fişeğidir. Bu zafer salt Anadolu’nun değil, tüm uygarlık tarihinindir. Her ne kadar birileri 9 Eylül’de İzmir’in kurtuluşuyla son bulan bu zaferi önemsizleştirmeye çalışsa da nafile. ‘Kurşun sıkılmadı, İzmir’in kurtuluşu kutlanmasın’ diyenler yüzyılın zaferini unutturamazlar. Kurşun atılmadıysa Halkapınar Şehitliği’nde yatan 4 süvarimiz, Güzelbahçe Şehitliği’nin yapıldığı yerde şehit edilen Yarbay Nihat ve Yarbay Çobanoğlu Zeki Bey kimin kurşunlarına hedef oldu? Bu laflar aziz şehitlerimizin hatırlarına, onların bu vatan için verdikleri mücadeleye hakarettir. Türkiye Cumhuriyet’i laiktir, laik kalacak ve sonsuza kadar yaşayacak. 30 Ağustos’u, 9 Eylül’ü kutlamayanlar olabilir. Ama biz 4 milyon İzmirli coşkuyla kutlayacağız. Kurtuluşu gölgelemeye kimsenin gücü yetmez. Kim ne söylerse söylesin biz kazanacağız, Atatürk kazanacak her seferinde.”

Kaynak: ANKA Haber Ajansı