Lüleburgaz Belediyesi Tohum Alma Etkinliği Düzenledi

Lüleburgaz Belediyesi Tohum Alma Etkinliği Düzenledi

Lüleburgaz Belediyesi ile Kırklareli Ortak Akıl Derneği işbirliğiyle geçen yıl atalık tohumlarla ekimi yapılan domates, biber ve kavunlardan tohum alma etkinliği düzenlendi.

Lüleburgaz Belediyesi ile Kırklareli Ortak Akıl Derneği iş birliğiyle geçen yıl atalık tohumlarla ekimi yapılan domates, biber ve kavunlardan tohum alma etkinliği düzenlendi.

Lüleburgaz Belediyesi, geçen yıl atalık tohumlarla ekimini yaptığı domates, biber, kavunlardan tohum alma işlemi yaptı. İşlem sırasında Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli’ye Kırklareli Ortak Akıl Derneği Başkanı Ali Çakır ve dernek yönetim kurulu, Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Pektaş, daire müdürleri ve belediye personeli eşlik etti. İşlem kapsamında, elde edilen sebze ve meyvelerden tek tek tohum alındı.

Atalık tohumlar hakkında bilgi veren Kırklareli Ortak Akıl Derneği BaşkanıÇakır, “Yerel tohumlarımızı fide haline getirip Lüleburgaz Belediyesi’nin tarlalarına ektik. Tohumlardan artık ürünleri almaya başladık. Burada tohum alma işlemi gerçekleştiriyoruz. Domates, biber, salatalık ve birçok ürünün tohumlarını alacağız” dedi.

Lüleburgaz Belediyesi’nin ilerleyen süreçte atalık tohumlardan elde edilen fideleri halka dağıtacağını söyleyen Çakır, sözlerine şöyle devam etti:

“HALKA DAĞITILACAK”

“Bu alacağımız tohumları kuruttuktan muhafaza ettikten sonra gelecek sene Lüleburgaz Belediyesi tarafından Lüleburgaz halkına dağıtımı gerçekleştirilecek. Lüleburgaz halkıücretsiz olarak yerel tohumları alacak. Üründen tarlaya, tarladan sofraya diyebiliriz. Burada Lüleburgaz Belediyesi aşçıları tarafından tohum alımı yapıldıktan sonra kalan ürünler israf edilmiyor. Domates konservesi, domates reçeli, biber turşusu gibi ürünler yapılıyor.”

Başkan Gerenli ise atalık tohumların günümüzde önem kazandığını belirterek, “Kırklareli Ortak Akıl Derneği’yle birlikte tarladan sofraya anlayışıyla atalık tohumlarımızdan ürettiğimiz sebzelerden tohum aldık. Yerel tohumlarımızı sağlıklı bir geleceğe aktarmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı