Mersin Büyükşehir 820 Yıllık Anıt Ağacın Koruma Alanını Düzenledi

Mersin Büyükşehir 820 Yıllık Anıt Ağacın Koruma Alanını Düzenledi

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Ticaret Borsası işbirliği ile sürdürülen “Zeytin Bütün Ağaçların İlkidir” projesi kapsamında, Tarsus’un Karadiken Mahallesi’nde bulunan 820 yıllık Sarıulak Zeytini Anıt Ağacı’nın koruma alanında, restorasyon ve çevre düzenleme faaliyeti yürütüldü.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Ticaret Borsası iş birliği ile sürdürülen “Zeytin Bütün Ağaçların İlkidir” projesi kapsamında, Tarsus’un Karadiken Mahallesi’nde bulunan 820 yıllık Sarıulak Zeytini Anıt Ağacı’nın koruma alanında, restorasyon ve çevre düzenleme faaliyeti yürütüldü.

Tarsus Ticaret Borsası’nın başvurusu üzerine 2018 yılında menşei coğrafi işaret tescili yapılan Tarsus Sarıulak Zeytini konusunda bölge genelinde yürütülen çalışmada, en yaşlı ağacın Karadiken Mahallesi’nde bulunan zeytin ağacı olduğu tespit edildi. Mersin Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu kararı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayı ile yapılan inceleme sonucunda anıt zeytin ağacının yaklaşık 820 yaşında olduğu belirlendi. Proje çerçevesinde Büyükşehir ekipleri tarafından, anıt ağacın bulunduğu bölgede kötü durumda olan alan tamamen temizlendi. Parke taş döşemesi ve taş duvar örülmesinin yanı sıra ağacın yanında bulunan yıkıntı halindeki taş bina ile yıkılmış su kuyusunda da restorasyon ve çevre düzenlemesi yapıldı.

Karadiken Mahalle Muhtarı Ali Aşık, yıllar önce anıt zeytin ağacının hemen yanında bir kahvehane bulunduğunu aktararak, şunları söyledi:

“Bu sarıulak zeytin ağacını araştırdığımızda, İtalya’nın Roma kentinde de aynı türden 600 yaşında bir zeytin ağacı olduğunu öğrendik. Akabinde de biz bu ağaç için müracaatta bulunduk. Gelen arkadaşlar tescilini yaptılar. Ağacın 820 yaşında olduğunu tespit ettiler. Burada çok kavimler yaşamış. Böyle tarihi bir değerin çevre düzenlemesini gerçekleştiren, bakımıyla ilgilenen ve koruma altına alan başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere, emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.”

Karadiken Mahallesi’nin sakinlerinden 90 yaşındaki Cumali Karaca ise “Burada bir üzüm asması vardı. Gençler burada toplanır, sevdalılar o zamanlar burada buluşurlardı. Burada güreş tutar, türkü söyler, halay çekerdik. Burası köyün simgesiydi” diye konuştu.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı