Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer, Kazanlı’da Üreticiyle Buluştu

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer, Kazanlı’da Üreticiyle Buluştu

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarımsal Hizmetler Dairesi tarafından Kazanlı’da düzenlenen ‘Akdeniz İlçesi Örtü Altı Sebze Üreticilerine Zirai Malzeme Dağıtım Töreni’ne katılarak bölgedeki üreticilerle buluştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarımsal Hizmetler Dairesi tarafından Kazanlı’da düzenlenen ‘Akdeniz İlçesi Örtü Altı Sebze Üreticilerine Zirai Malzeme Dağıtım Töreni’ne katılarak bölgedeki üreticilerle buluştu.

Kazanlıİlköğretim Okulu’nda düzenlenen Zirai Malzeme Dağıtım Töreni’ne, Başkan Vahap Seçer, Akdeniz Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz, CHP Akdeniz İlçe Başkanı Semih Palamut, meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları ile muhtarlar ve çok sayıda üretici katıldı. Törende, 2 bin 438 üreticiye, Büyükşehir Belediyesi tarafından sera naylonu, sera ipi, mikrobiyal gübre ve yapışkan tuzak dağıtımı yapıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından üreticilere yapılan tarımsal destekler hakkında bilgi veren Başkan Seçer, şunları söyledi:

"2 BİN 438 ÜRETİCİYE KATKI YAPIYORUZ"

“Sera ipi, sera naylonu, mikrobiyal gübre, yapışkan tuzak dağıtımlarıyla toplam 2 bin 438 üreticiye belediye olarak katkı yapıyoruz. Fide, fidandan sera ipine, sera naylonu, yapışkan gibi birçok girdilere destek oluyoruz. Yine hayvancılığa önemli katkılar veriyoruz. Yaşanan ekonomik krize rağmen üç yılda kent genelinde toplam 160 kilometre sulama borusu desteğinde bulunduk. Tüm girdi maliyetleri büyük oranda artış göstermesine rağmen üreticimizin yanında olmak için desteklerimizi kesintisiz devam ettirdik.

Aile işletmelerimize destek yapacağımız Kazanlı, bir üretim bölgesi. Burada örtü altı yetiştiricilik yapılıyor. Bu bölgeler, sera bölgeleri. Turfanda sebze üretiliyor. Manava gittiğiniz zaman, burada üretilen sebzelerin raf değeri yüksektir, ama üretimi zordur. İlk yatırım maliyetleri yüksektir. Onun için zor bir iş.”

Tarımın ve hayvancılığı her kolunu desteklediklerini belirten Seçer, şunları söyledi:

“TARIMSAL DESTEKLERİ BÖLGENİN ÖZELLİĞİNE GÖRE BELİRLİYORUZ”

“Tarımsal destekleri, bölgelerin özelliklerine göre belirliyoruz. Bu destekleri, küçük üretici arkasında kendisine destek olan yerel bir gücün olduğunu bilsin diye yapıyoruz. Bu noktada bizim ana aktörlerimiz kadınlar. Kadınlarımızın ekonomik hayata katılmasını istiyoruz. Evin geçimine katkı yapsınlar, ayaklarıüzerinde dursunlar, kimseye muhtaç olmasınlar istiyoruz. Bu bölgelerin ihtiyacıçok. Maalesef ihmal edilmiş bölgelerde büyük sorunları kucağımızda bulduk. Açıkçası bu bölge de onlardan bir tanesi. Zaten onun için biz, önce adalet diyoruz. Bu bölgelere, özellikle yolla ilgili son bir yıl içinde çok önemli ve değerli çalışmalar yaptık. Çok kaliteli yollar yaptık buralarda. Yağmur suyu sistemi yapacağımız 50. Yıl ve 75. Caddeleri var. MESKİ bu konuda çalışıyor. Projesini bitirir bitirmez gündeme alacağız.”

Seçer, bu bölgelere yapılan tarımsal destek ve yol çalışmalarının yanı sıra altyapı hizmetlerine de ağırlık verdiklerini vurguladı. Geçmiş yıllarda Karacailyas’ta yaşanan yağmur suyu sorununu çözdüklerini belirten Seçer, sözlerine şöyle devam etti:

“Kentin tüm sorunlu noktalarında yağmur suyu çalışmalarını bitirdik. Karacailyas'ta da her yağmurda çok zarar veren büyük seller yaşanıyordu. O sıkıntıyı da zamanında bitirdik ve o günden bugüne her herhangi bir sorunumuz kalmadı. Ayrıca Kazanlı da dahil olmak üzere, içme suyu şebekelerinde muhtelif noktalarda yaşanan sıkıntılarla ilgili çalışmalarımız da sürüyor.

Kazanlı’nın da içinde yer aldığı Homurlu ve Adanalıoğlu’nu ilgilendiren, yaklaşık 130-140 milyon lira maliyetli kanalizasyon projemiz hazır. Son aşamasına geldik. İnşallah en kısa sürede onun da inşaatına başlayacağız.”

Akdeniz Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz ise “Büyükşehir Belediye Başkanı’mızın bizim üretim alanlarımıza yapmış olduğu hizmetler gerçekten bizi gururlandırıyor. Onun tarımsal kimliği her zaman bizim için ön planda” dedi.

Adanalıoğlu Limonlu Mahalle Muhtarıİsa Sakar da “Başkanımızın tarımla ilgili çok büyük destekleri oldu. Bu projeler, bir nebze de olsa küçük çiftçilere ilaç olmuştur. Bölgemiz, hizmet almayan bir bölgeydi. Başkanımız geldikten sonra çok hizmetleri oldu, daha da hizmetleri olacak, bundan eminiz” diye konuştu.

Kazanlı Cumhuriyet Mahalle Muhtarıİbrahim Koca ise “Geçen sene başlatılmış olan sera naylonu, sera ipi, mikrobiyal gübre desteği, çiftçilerimizin çok işine yaradı” diyerek mahallelerine yapılan hizmetler için teşekkür etti.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı