Mersin Büyükşehir Ve Mersin Barosu’ndan Kadın Ve Çocuk Hakları Mücadelesinde İş Birliği

Mersin Büyükşehir Ve Mersin Barosu’ndan Kadın Ve Çocuk Hakları Mücadelesinde İş Birliği

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Barosu, bölgede yaşanan kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarına yönelik hukuksal mücadeleyi ortaklaştıran bir iş birliği protokolüne imza attı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Barosu, bölgede yaşanan kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarına yönelik hukuksal mücadeleyi ortaklaştıran bir iş birliği protokolüne imza attı.

İmzalanan protokolle kadın ve çocukların adalete erişiminin artırılması ve adli süreçlerin Kadın ve Çocuk Hakları Merkezleri’ndeki avukatlarla görüşülerek daha sağlıklı yürütülmesi hedefleniyor. Yapılan bilgilendirme toplantısında protokol; Başkan Vahap Seçer ve Baro Başkanı Gazi Özdemir tarafından imzalandı.

Toplantıda; Başkan Seçer ve Baro BaşkanıÖzdemir’in yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire BaşkanıŞerife Hasoğlu Dokucu, Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşaviri Bilgen Delay, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Gülcan Kış, Mersin Barosu Başkan Yardımcısı Av. Kazım Yüksel, Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Arzu Günay ve Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Ezgi Şimşek de yer aldı.

Başkan Seçer, imzalanan protokole ilişkin, şunları söyledi:

“Kadına ve çocuğa yönelik şiddeti önlemek amacıyla ortak mücadele etmek, protokolün amaçları arasında yer alıyor. İş birliği protokolü ile korunmaya ihtiyacı olan kadınlara, çocuklara yönelik rehberlik, bilinçlendirme ve karşılaşabilecekleri hukuki süreçlere dair bilgilendirme ve yönlendirme çalışmalarını yapacağız. Bunu Baromuzla iş birliği halinde gerçekleştireceğiz. Aynı zamanda, bu protokolün imzalanmasının ardından da, bu işbirliği çerçevesinde ulusal ve uluslararası projeler de geliştireceğiz.

“TÜM UYGULAMALARIMIZDA HEP KADINI ÖNCELEDİK”

Tüm uygulamalarımızda, kararlarımızda hep kadınıönceledik. Öncelikle, göreve geldiğimiz tarihe kadar düşünülmemiş olan Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’nı kurarak işe başladık. O daire bünyesinde, kadına ve çocuğa yönelik çok önemli projeler geliştirdik. 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde Türkiye'de gerçekten çok değerli, çok önemli bir çalışma olan ‘Yerel Eşitlik Eylem Planı’mızı açıkladık. Eylem planı doğrultusunda belediye olarak çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz.

“İSTİHDAMDA KADIN ORANINI ARTIRMAK İSTİYORUZ”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde çalışma arkadaşlarımızı belirlerken, kadınlara mutlaka pozitif bir bakış açımız oluyor. İstihdamda kadınların oranını artırmak istiyoruz ve bu yönde de önemli çalışmalar yapıyoruz. Göreve geldiğimiz tarihte belediye bünyesinde kadın istihdam oranı yüzde 17 iken, bugün bu oran yüzde 21-22’lere kadar yükseldi. Umut ediyoruz ki, daha da iyi noktalara getireceğiz. Kadınların her alanda, siyasette ve karar alma mekanizmalarında daha fazla var olmasını istiyoruz.

Kadınlar, toplumumuzun en önemli ve derin sorunlarını yaşayan kesimlerinden bir tanesidir. Bunu görmek lazım. Buna bağlı olarak, çocuklarımız da böyle. Bunun tabii ki farklı nedenleri var. Türkiye koşulları, gelenekler, görenekler, sosyo-kültürel yapı, sosyal ekonomik yapı ve daha birçok faktör, maalesef bu sorunu olumsuz bir şekilde tetikliyor. Umut ediyorum ki, aramızda yaptığımız bu protokol sonucunda da Mersinimizden tüm Türkiye'ye olumlu çalışmalar yapacağız. Hayırlı uğurlu olsun.”

Kadına ve çocuğa yönelik şiddetin başta Türkiye olmak üzere, Mersin’in de en önemli sorunlarından birisi olduğunu belirten Mersin Baro Başkanı Gazi Özdemir ise şöyle konuştu:

“Bugün Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ile ortak bir protokol düzenleyerek, özellikle şiddet mağduru kadınlara ve yine istismara uğrayan çocuklara hukuksal anlamda destek verme noktasında çalışmalar yürüteceğiz. Ortak projeler üreteceğiz. Bu geliştireceğimiz projelerin; şehrimizdeki kadınlar ve çocuklar başta olmak üzere, ülkemizdeki kadınlara ve çocuklara fayda getireceği noktasında herhangi bir kuşkumuz yok. Bu noktada da Büyükşehir’in bize her türlü imkanı sağlayacağını biliyoruz. Zaten daha önceki dönemlerde de bu konularda, özellikle kentimizle ilgili hukuksal sorunlarda, her daim Baromuzun yanında yer aldı.

Tabii ki bu protokolün düzenlenmesi; dün itibariyle biliyorsunuz, İstanbul Sözleşmesi’nin reddine yönelik bir karar çıktı, anlamlı buluyorum ben. Çünkü biz bu mücadelemizi sözleşmenin iptaline yönelik ret kararı da olsa sürdüreceğiz. Özellikle kentimizdeki sivil toplum örgütleri, bileşenleriyle, Büyükşehir Belediyesi ile diğer yerel belediyelerle yine kadın ve çocuk için var gücümüzle hukuksal alandaki mücadelemize devam edeceğiz.”

Kaynak: ANKA Haber Ajansı