Mersin Büyükşehir’in ‘esnaf Seninle’ Uygulaması Tanıtıldı

Mersin Büyükşehir’in ‘esnaf Seninle’ Uygulaması Tanıtıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın iş birliğiyle yaşama geçirdiği “Esnaf Seninle” mobil uygulaması, Başkan Vahap Seçer’in de katıldığı törende tanıtıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın iş birliğiyle yaşama geçirdiği “Esnaf Seninle” mobil uygulaması, Başkan Vahap Seçer’in de katıldığı törende tanıtıldı.

“Esnafın Gücü Yeni Nesil Uygulamada Birleşiyor” sloganıyla yaşama geçirilen uygulamanın Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan tanıtım törenine, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra Mersin Vali Vekili İbrahim Küçük, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, AKP Mersin Milletvekili HacıÖzkan, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, sivil toplum kuruluşu (STK), oda, dernek ve kooperatif başkanları, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Vali Vekili İbrahim Küçük, tanıtımda yaptığı konuşmada, “Günümüzde üretim şekilleri, pazarlama ve ticaret anlayışı hızla değişiyor. Bu değişime ayak uyduranlar ayakta kalıyor, uyduramayanlar piyasalarda zor duruma düşüyor. Bu vesileyle bu tür yenilikleri takip amaçlı oluşturulan bu çalışmanın esnafımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak kent ve yurttaşlar adına yapılan her güzel projenin destekçisi olduklarını söyleyen Başkan Seçer ise şöyle konuştu:

“YAPILAN HER İYİÇALIŞMANIN YANINDAYIZ”

“Esnaf kardeşlerimiz adına çok değerli, önemli bir çalışma. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, yapılan her iyi çalışmanın yanındayız. Bu elektronik ticaret çalışmasının yanında olma nedenimiz de tamamen bu. Her şey esnaf için ve tepeden tırnağa yerli ve milli.

Bu e-ticaret meselesi, aslında uzun süredir var olan bir konu. Özellikle gelişmişülkelerde bizden daha önce kullanılmaya başlanmış bir uygulama. Bir pandemi öncesi e-ticaretteki yoğunluğu düşünün, bir de pandemi sonrasını düşünün. Çünkü pandemi ile beraber, bunun ne derece önemli yeni nesil bir alışveriş sistemi olduğu ortaya çıktı.

“ZORLUKLARI AŞMANIN TEMEL YOLU BİRLİK VE BERABERLİKTİR”

Türkiye büyüyor, gelişiyor. Bu ülkeye taşüstüne taş koyan her siyasetçinin önünde saygıyla eğiliyoruz. Şu hassasiyeti siyasetçiler olarak göstermemiz lazım. Dünyanın en güzel ülkelerinden biri olan Türkiye’nin bazı sıkıntıları olabilir. Bu zorlukları ve sıkıntıları aşmanın temel yolu da birliğimizin, beraberliğimizin daim olması.

Esnafla ilişkilerimizin iyi olduğunu düşünüyorum. Anamur'dan Tarsus'a kadar bütün kooperatifleri, bütün aktörleri, ulaşım sorununu görüşmek için bir odada davet edip toplayıp, Mersin'in bu konusunu görüşen bir belediye yönetimi anlayışımız var. ESOB’la da Ticaret ve Sanayi Odası’yla da çok değerli iş birliklerimiz var.”

Belediye olarak zaman zaman Mersin ile ilgili bazı araştırmalar yaptıklarını sözlerine ekleyen Seçer, şöyle devam etti:

“İKİ ESNAFTAN BİRİ BORÇLU VE BORCUNU GERİÖDEMEDE SIKINTI YAŞIYOR”

“Birçok konuda araştırma yapıyoruz. Esnafla olan yeni bir araştırmadan bazı rakamları paylaşmak istiyorum. Araştırmamızda, esnaflarımızın yüzde 17,2'sinin kiralarınıödeyemediğini, yüzde 44,2'sinin ise kirasını düzenli ödeyemediğini tespit ettik. Bu, şu anlama geliyor; üçte ikisi kiracı olan esnaflarımızın büyük kısmının kiralarınıödemede, bu ekonomik konjonktürde sorun yaşadığını gözlemledik. Öte yandan, her iki esnaftan biri, günümüzde borçlu ve borcunu geri ödemede sıkıntı yaşıyor. Yine esnafların yüzde 57,5 seviyesinde olan kısmı iş yerinin kapanacağı ya da işini kaybedeceği endişesi taşırken yüzde 75,9'u geleceğini güvence altında görmüyor. Yine esnafların yüzde 81,3'ü, ekonomik durumun işlerini sekteye uğrattığını düşünüyor. Mersin'de esnaflarımızın yüzde 33,6'sı turizm sektörünün, yüzde 32,5'i sanayi sektörünün, yüzde 17,6'sı ise tarım sektörünün öne çıkmasını istiyor.

Başkanınız olarak benim tavsiyem, e-ticarete uygun mesleklerde mutlaka kendinizi güncelleyin ve ticaret uygulamasını da yaygın bir şekilde kullanın. Sizler, ekonominin lokomotifisiniz. Onun için yerel esnaf güçlensin, Mersin’in her tarafından AVM'ler yükselmesin istiyoruz. Zaten aldığımız kararlar AVM'lerin sayısının artmasına yönelik değil; yerel esnaflarımızın, konvansiyonel esnaflarımızın sayısının artması ve durumunun güçlenmesi için alınan kararlardı.”

Bütün Türkiye’nin yerel esnafın ve işletmelerin kalkınması için seferber olduğunu belirten Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ise esnaf için geliştirilen uygulamanın önemli olduğuna değinerek, “Bu projeye sahip çıkın. Esnaflarımız, işletmelerimiz kaydolsun olsun ve herkes bu uygulamayı indirsin. ‘Esnaf Seninle’ uygulaması, gerçekten Türkiye çapında bir uygulama olacak” diye konuştu.

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer, 2015 yılında “Esnaf Seninle” dijital programının altyapısını oluşturmaya başladıklarını, pandemi ile beraber projeye hız verdiklerini anlatarak, “Amacımız esnafımızın, tüccarımızın iş kapasitesini biraz daha yukarılara çekebilmek. Onlara ekonomik olarak biraz daha destek verebilmek. Odalarımızın ve esnafımızın bu sisteme sahip çıkmasıyla eminim ki Türkiye’de bir ilk olacağız ve birçok il bizi takip edecek. Biz bu yazılımı yaptık, tüketici ile esnafımızı buluşturacağız. Bizim bütün derdimiz bu. İnşallah yaptığımız bu dijital uygulama, Mersin esnafına büyük katkı sunar” dedi.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı