Ödemiş Belediyesi‘barbunya Ve Fasulye Festivali’ Düzenledi

Ödemiş Belediyesi‘barbunya Ve Fasulye Festivali’ Düzenledi

Ödemiş Belediyesi, barbunya ve fasulyenin üretim merkezlerinden Çamyayla Mahallesi’nde “Barbunya ve Fasulye Festivali” düzenledi.

Ödemiş Belediyesi, barbunya ve fasulyenin üretim merkezlerinden Çamyayla Mahallesi’nde “Barbunya ve Fasulye Festivali” düzenledi.

Çamyayla Mahallesi’ndeki barbunya ve fasulye pazarında düzenlenen festivale; CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve eşi Selma Eriş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş, Ödemiş Bilumum Gıda Maddeleriyle Uğraşanlar Esnaf Odası Hülya Çavuş, meclis üyeleri, muhtarlar ve yurttaşlar katıldı.

Ödemiş Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan festivalde konuşan Başkan Eriş, üretim yollarında rekor miktarda çalışmaya imza attıklarını, ilk örneği Mendegüme bölgesinde olan toptan üretici pazarlarıyla ürünün değerini koruduklarını belirterek, ürünleri vitrine çıkartan festivallerin de üretime destek çalışmalarının bir parçası olduğunu kaydetti. Eriş, “Festivalleri eğlence olsun diye değil ürettiklerimiz öne çıksın, üreticimizin sesini herkes duysun diye yapıyoruz. Biz her şartta üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Pandemi hepimize gösterdi. Üretici yoksa, köylü yoksa hayat da yok. Biz üreticimizi unutursak kalbimiz kurusun. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer ile birlikte ‘Başka bir tarım mümkün’ diyerek ürüne giden her yolu asfaltlamaya, ürünün değerinin korunması için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Erdan Kılıç da Ödemiş Belediyesi’nin tarım ve hayvancılığın desteklenmesi adına önemli çalışmalara imza attığını belirterek, “Pandemi ile birlikte çok zor günler geçirdik. Çiftçisi, köylüsü, emeklisi, çalışanıyla zor günler geçirdik. Yoksulluk derinleşti. Bu zor günlerde belediyelerimiz halkımızın yanında, halkımıza umut veriyor. ‘Üreticimiz başımızın tacı’ demek yetmiyor sadece. Çözümleri de ortaya koymamız gerekiyor. Tüm sıkıntıların çözümleri var. Bu çözümleri belediyelerimizde görüyoruz. Daha iktidar olmadan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer ve ekibi, Ödemiş’te Mehmet Eriş ve ekibi genel iktidarın katkısı olmadan, sadece belediye imkanlarıyla önemli başarılara imza atıyor. Halktan yana, çiftçiden yana, emekten yana derman belediyeciliğinin en güzel örnekleri sergileniyor” diye konuştu.

Çamyayla Mahalle Muhtarı Ali Uysal, organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Ödemiş Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Eriş’e ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’e üreticimize verdikleri destekten ve kırsaldaki çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

EN GÜZEL BARBUNYA VE FASULYE YARIŞMASI

Festival kapsamında düzenlenen sırık barbunya yarışmasında Mehmet Dağlı birinci, Mehmet Öztürk ikinci, Feridun Gündoğdu üçüncü, Tayfun Kılınç dördüncü, Göksel Öztürk beşinci, Aydın Orhan ise altıncı oldu. Oturak barbunya yarışmasında Cemil Özmen birinci, Abdullah Yavaş ikinci, Hüseyin Yaşdal üçüncü, Mehmet Özdemir dördüncü, Dursun Yıldız beşinci oldu. Yeşil fasulye yarışmasında da Tayfun Kılınç birinci, Ömer Özel ikinci, Ersin Dağlıüçüncü, Göksel Öztürk dördüncü, Mehmet Arslan beşinci, Akın Orhan da altıncı oldu. Dereceye giren üreticilere başarı belgesi ve ödüllerini CHP İzmir Milletvekili Kılıç ve Başkan Eriş takdim etti.

Ödemiş’ten Türkiye’nin dört bir yanına ulaşan barbunya ve fasulyenin vitrine çıktığı festivalde; Ödemiş Belediyesi Halk Oyunları ekibi ve Ödemiş Yörük Efeler Kültür Derneği halk oyunları ekibi zeybek gösterisi yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Orkestrası solisti Lokman’ın söylediği türküler katılımcılardan beğeni topladı. Ankaralı Serpil türkülerini, Çamyaylalı kadınlarla birlikte söylerken festival hep bir ağızdan İzmir Marşı’nın söylenmesi ile son erdi.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı