Ödemiş’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 100. Yılı Coşkuyla Kutlanacak

Ödemiş’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 100. Yılı Coşkuyla Kutlanacak

Ödemiş’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılı, Ödemiş Belediyesi tarafından düzenlenecek bir dizi etkinlikle kutlanacak. Zafer Haftası ile başlayacak etkinlikler, 13 Eylül’e dek devam edecek.

Ödemiş’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılı, Ödemiş Belediyesi tarafından düzenlenecek bir dizi etkinlikle kutlanacak. Zafer Haftası ile başlayacak etkinlikler, 13 Eylül’e dek devam edecek.

Ödemiş Belediyesi tarafından Büyük Zafer’in 100’üncü yıl dönümünde düzenlenecek konser ve etkinliklerle başlayacak kutlamalar kapsamında çeşitli konserler, yarışmalar, bilim, kültür ve sanat etkinlikleri düzenlenecek. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Büyük Zafer’in 100’ncü yıl coşkusu Fener Alayı ile yaşanacak.

30 AĞUSTOS'TA FENER ALAYI YÜRÜYÜŞÜ YAPILACAK

30 Ağustos Salı akşamı saat 20.30’da Ödemiş Belediye Bandosu eşliğinde Park Kafe önünden başlayacak Fener Alayı yürüyüşü, Enstitü Caddesi-Saracoğlu Caddesi-Sağlık Caddesi-Şehit Süleyman Özdemir Caddesi-Namık Kemal Caddesi-Denizciler Sokağı güzergahını takip ederek, Saraçoğlu Stadyumu önünde son bulacak. Ardından belediye tarafından düzenlenen 100. Yıl Spor Şenlikleri’nde dereceye girenlerin ödülleri, Saraçoğlu Stadyumu önündeki konser öncesi verilecek. Zafer Bayramı coşkusu 21.30’da şarkıcı Irmak Arıcı’nın sahne alacağı konserle devam edecek.

ATATÜRK'ÜN ÇOCUKLUK YILLARI ANLATILACAK

Etkinlikler, 2 Eylül Cuma günü Köseler Köyü İlkokulu öğrencileriyle birlikte her yaştan Ödemişli’ye hitap edecek bir konferansa da ev sahipliği yapacak. Saat 16.00’da başlayacak konferansta İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çeviribilim Bölümü Almanca Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necdet Neydim, hemşehrilerine Atatürk’ün çocukluk yıllarını anlatacak.

GENÇLERE BAYRAK TESLİM EDİLECEK

Ödemiş’in düşman işgalinden kurtulduğu 3 Eylül 1922 tarihinin 100’üncü yıl dönümü olan 3 Eylül Cumartesi günü kutlamalar Hükümet Meydanı’nda başlayacak. Saat 10.00’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunulduktan sonra saygı duruşu yapılacak ve İstiklal Marşı okunacak. Kurtuluşu simgeleyecek şekilde üç pare top atılarak sirenler çalınacak. Konuşmaların ardından Hükümet Meydanı’ndaki program halk oyunları gösterileri ve Türk Bayrağı’nın temsili olarak İlçe Emniyet Müdürlüğü binasındaki balkonuna çekilmesiyle sona erecek. Saat 11.15’te Hükümet Meydanı’ndan başlayacak şekilde protokol üyelerinin ve halkın katılımıyla kortej yürüyüşü düzenlenecek. Kortej yürüyüşüne atlı birlikler, Foça Jandarma Komando Okulu tören ekibi, İlçe Jandarma Komutanlığı tören mangası, İlçe Emniyet Müdürlüğü motorize ekipleri ve Zabıta Müdürlüğü motorize ekipleri katılacak. Saraçoğlu Caddesi-Sağlık Caddesi güzergahını izleyecek kortej yürüyüşü, Salı Pazarı Parkı’nda sona erecek. Saat 11.45’te gençlere bayrak teslimi yapılacak.

Saat 12.00’de İlkkurşun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü sergi salonunda Ödemişli fotoğraf sanatçısı ve gazetesi Vedat Açıkalın’ın “Kurtuluş Savaşı” konulu fotoğraf sergisi ziyaretçilere sunulacak.

ÖDEMİŞ MİLLİ FUARI AÇILACAK

3 Eylül akşamı kutlama etkinlikleri 38’ncisi düzenlenen Ödemiş Milli Fuarı’nın açılışı ile devam edecek. 125. Yıl Kültürpark karşısındaki “38. Ödemiş Milli Fuarı” açılış töreni saat 18.30’da Ödemiş Belediye Bandosu dinletisi ile başlayacak. Stantlar için hazırlıkların sürdüğü Ödemiş Milli Fuarı’nın ayrılmaz parçası haline gelen lunaparkla eğlence dolu akşamlar yaşanacak. Saat 21.00’de Yedi Meşale edebiyat topluluğunun kurucularından Ödemişli şair Muammer Lütfi Bahşi anısına şiir, Ödemişli yazar Behiç Duygulu anısına öykü dallarında düzenlenen "İşgalden Kurtuluşun 100. yılında Kuvayı Milliye" konulu Ulusal Şiir ve Öykü Yarışması’nın ödül töreni yapılacak. 3 Eylül akşamı 21.30’da Türk pop müziğinin sevilen isimlerinden Göksel, sahnede olacak.

GÜNÜN İLK IŞIKLARIYLA ZAFER YÜRÜYÜŞÜ YAPILACAK

100'üncü yıl kutlamaları 4 Eylül Pazar sabahı günün ilk ışıklarıyla başlayacak. Türk Ordusu’nun 3 Eylül 1922’de ilçeye girişini simgeleyecek şekilde saat 07.30’da Kiraz ilçesi Gedik Mahallesi ile Ödemiş ilçesi Bucak Mahallesi arasından başlayacak Zafer Yürüyüşü’ne; Ödemiş Kent Konseyi ve Efe Dağcılık üyeleri ile gönüllüler katılacak. Birgi İrimağzı-Büyükavulcuk-Ocaklı-Tekstil mevkii güzergahlarını izleyecek Zafer Yürüyüşü 125. Yıl Kültürpark’ta son bulacak.

İlkkurşun Direnişi ile adını tarihe yazdıran Ödemiş’in kurtuluşunun 100. onur yılını tarihe geçecek etkinliklerle kutlamak istediklerini belirten Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, şunları söyledi:

“3 EYLÜL RUHUNU YENİ NESİLLERE MİRAS BIRAKMAK BAŞLICA GÖREVİMİZDİR”

“Kurtuluşumuzun 100. Onur Yılı’na kavuşmanın gururunu ve mutluluğunu 7’den 70’e tüm hemşehrilerimizle paylaşmak istiyoruz. Hepimizin sevinçle uyandığı 3 Eylül sabahlarındaki o ruhu ve Kurtuluş Bayramımızın coşkusunu yeni nesillere miras bırakmak başlıca görevimizdir.

Bugün bu bereketli topraklarda huzur içerisinde yaşamayı borçlu olduğumuz başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah ve dava arkadaşları ile aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin hatırılarına yakışır şekilde dolu dolu etkinliklerle kutlamak için dev bir program hazırladık. 3 Eylül sabahı Hükümet Meydanı’ndaki törenden başlayacak şekilde o coşkuyu hep birlikte paylaşmak istiyoruz.

“SÜPRİZLERİMİZ OLACAK”

Anma etkinlikleri, konserler, buluşmalar, şenlikler, tarihe ışık tutan konferanslar, sanatın birleştirici ve iyileştirici gücünü hissettiren sergi açılışları, yarışmalar, engelli bireylerimiz için oyun şenliği, sanat ve tarihe gönül verenlerin gösterileri, yurdun dört bir yanından Vosvos ve ATV-UTV tutkunlarını kentimizde buluşturacak etkinliklerle kurtuluşumuzun 100. Onur Yılı’nı unutulmaz bir kutlama programıyla taçlandırmak istedik. Güzel sürprizlerimiz de olacak. Bu güzel etkinliklere şimdiden tüm hemşehrilerimizi davet ediyor, etkinliklerimizde bir arada olmayı yürekten diliyorum.”

Kaynak: ANKA Haber Ajansı