Tepebaşı Belediye Başkanı Ataç’tan 24 Temmuz Basın Bayramı Mesajı

Tepebaşı Belediye Başkanı Ataç’tan 24 Temmuz Basın Bayramı Mesajı

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Özveri ile çalışan, yerelden ulusala, tüm basın çalışanlarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda, “Özveri ile çalışan, yerelden ulusala, tüm basın çalışanlarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, 24 Temmuz Basın Bayramı ve Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Ataç'ın mesajışöyle:

“Bilindiği üzere 24 Temmuz 1908 tarihi, basın sansürünüm kaldırıldığı tarihtir. Bu tarihte gazeteler ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başlamıştır. Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle 24 Temmuz tarihi bu mücadelenin bir sembolü olarak ‘Gazeteciler Bayramı’ ve ‘Basından Sansürün Kaldırılışı’ olarak kutlanmaya başlandı. Aradan geçen 114 yıllık zamandan sonra ne yazık ki, ülkemizin de içinde yer aldığı bazıülkelerin basın çalışanları, düşünce ve ifade özgürlüğü konusunda ciddi sorunlar yaşamaya devam ediyor. Özgürce yayın yapabilme koşullarının ortadan kaldırılması ve yayın organlarının el değiştirmelerinde iktidarın uyguladığı baskıcı politikalar, muhalefetin sesini kesme yönünde yaptığı hamlelerle Türkiye basınıçok ciddi bir abluka altına alındı. Muhalif köşe yazarlarından muhabirlere kadar, işinden edilen basın çalışanları sansür ve otosansürün yanı sıra, işsizliğin pençesine terk edildi. Örgütlenme imkanı ise iktidarın baskıları ve basın kuruluşlarının sahipliğinden kaynaklı uygulamalarla neredeyse sıfırlanma noktasına geldi. Tüm zorluklara rağmen böylesine önemli bir görevi yerine getirmek için özveri ile çalışan, halkın bilgilendirilmesi ve aydınlatılması için çalışan, kişisel hak ve özgürlükler kapsamında objektif bakış açısı ile demokrasimiz adına son derece önemli bir görev üstlenen yerelden ulusala, tüm basın çalışanlarının ‘24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyorum. Kalemlerin özgür olduğu, güzel, mutlu günlere ulaşmak dileğiyle sağlık, başarı ve esenlikler diliyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı