Tepebaşı Belediyesi’nin Gençlik Merkezleri 11 Yaşında

Tepebaşı Belediyesi’nin Gençlik Merkezleri 11 Yaşında

Tepebaşı Belediyesi’nin gençlerin hizmetine sunduğu Gençlik Merkezleri, bu yıl 11’inci yaşını kutluyor. 11’inci kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuşan gençler, Gençlik Merkezlerinin kendileri için çok faydalı olduğunu söyledi.

Tepebaşı Belediyesi’nin gençlerin hizmetine sunduğu Gençlik Merkezleri, bu yıl 11’inci yaşını kutluyor. 11’inci kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuşan gençler, Gençlik Merkezlerinin kendileri için çok faydalı olduğunu söyledi.

Tepebaşı Belediyesi Gençlik Merkezleri 11. kuruluş yılını kutlarken, sağladığı olanaklar ile kentteki genç nüfusun uğrak alanlarından oldu. Düzenlenen etkinlikler ile gençlerin verimli şekilde vakit geçirmesine destek olurken, eğitim çalışmaları ile de gelişimlerine destek veren Gençlik Merkezleri, üç noktada yer alıyor. Her yıl on binlerce genci ağırlayan 19 Mayıs, 29 Ekim ve 2 Eylül Gençlik Merkezleri, gençlerin kentteki en sevdiği mekanların başında geliyor.

Gençlik Merkezleri bu yıl 11’inci yaşını 19 Mayıs Gençlik Merkezi’nde düzenlenen etkinlikle kutladı. Etkinlikte merkez yetkilileri, gönüllü eğitmenler ve gençler yer aldı. Kutlama etkinliğine katılanlar İlyas Ünsal’ın seslendirdiği şarkılarla doyasıya eğlendi. Ayrıca merkezin girişine konulan Tepebaşı Genç Fikirler Panosu’na katılımcılar tarafından duygu ve düşüncelerini ifade eden stickerlar yapıştırıldı.

“YETİŞTİRMİŞ OLDUĞUM ÖĞRENCİLERDEN EĞİTMENLİK YAPIP MESLEK HALİNE GETİRMİŞ ARKADAŞLARIMIZ VAR”

Gençlik Merkezleri hakkında konuşan Ali Düzyol, 6 yıldır gönüllü eğitmenlik yaptığını belirterek “Eskişehir’de bulunmaz bir nimet. Birçok ilde bu projeler örnek alınıp, diğer belediyelerin de uygulamaya çalıştığını görüyoruz. 11 yıldır ücretsiz bir şekilde bütün öğrencilerimizin gerek mesleki anlamda gerek sosyal anlamda kendilerini geliştirmelerine olanak sağlanıyor. Mesela yetiştirmiş olduğum öğrencilerden eğitmenlik yapıp meslek haline getirmiş arkadaşlarımız var. Bundan dolayı da gurur duyuyoruz. Tepebaşı Gençlik Merkezleri’nin 11’inci yaşını kutluyoruz. 11’inci yaş günü kutlu olsun” dedi.

“GENÇLERE SADECE EĞİTİM VE MESLEKSEL DEĞİL ÜCRETSİZ YEMEK DE VERİLİYOR”

Gönüllü Eğitmenlerden Nergis Tonguç, “Bu sene gönüllü eğitmen oldum ve gençlerle ilk deneyimim olacak. Bundan da büyük keyif alıyorum. Belediyenin bu gençlik merkezleriyle aslında ilk 11 sene önce oğlumla beraber tanışmış oldum. Daha nice yaşlara olsun isterim. Gençlere sadece eğitim ve mesleksel değil ücretsiz yemek de veriliyor. Desteklerinden dolayı da teşekkür ediyorum. Tepebaşı Belediyesi Gençlik Merkezleri’nin 11’inci yaşı kutlu olsun, daha nice yıllar diliyoruz” ifadelerini kullandı.

“2 YILDIR EĞİTMENLİK YAPIYORUM VE GENÇLERİMİZ TARAFINDAN TAKDİRE ŞAYAN BİR KATILIM GÖRÜYORUZ”

İki yıldır gönüllü eğitmenlik yapan Deniz Muharrem Apaydın, “Burada ben daha önce eğitim almıştım. Bundan dolayıçok memnun kaldım ve AFAD Başkanlığından sertifikamı aldıktan sonra burada gençlere eğitmenlik yapıyorum. Burada 2 yıldır eğitmenlik yapıyorum ve gençlerimiz tarafından takdire şayan bir katılım görüyoruz. Gençlere ücretsiz hizmet vermesi, kapılarını sürekli açık tutması, gençlere hitap eden kursları olması gençlerimizi motive ediyor. Daha nice yıllar diliyorum. Gençlik Merkezleri’

nin 11’inci yaşı kutlu olsun” diye konuştu.

“GENÇLERE YARDIMCI OLMAK ÇOK MUTLULUK VERİCİ”

Psikoloji Danışmanı Nisa Çakır, “Gönüllü eğitmenlikte ilk senem. Gönüllü olmak benim için çok önemliydi burada. Gençlere yardımcı olmak çok mutluluk verici. Üniversite şehrine yakışır bir hareket. Gençler sadece kendi ilgi alanlarına göre yönlendiriliyor ve bu alanda kendilerini ücretsiz bir şekilde geliştirebiliyorlar. O nedenle çok faydalı görüyorum. Nice yıllar diliyorum. Gençlik Merkezlerinin 11’inci yaşı kutlu olsun” dedi.

“BİZ ÖĞRENCİLER BU MERKEZLERDEN ÇOK FAYDALANIYORUZ”

Anadolu Üniversitesi öğrencisi İrem Çömlekçi, “Gençlik Merkezleri yaratıcı fikirlerin oluştuğu ve çok yararlı bir yer. Ücretsiz olarak bu kadar eğitim almak bizim için çok faydalı ve biz öğrenciler bu merkezden çok fazla yararlanıyoruz. Bizi gerçekten çok mutlu ediyor. Çok güzel bir merkez ve çok güzel bir düşünce tebrik ederim. Gençlik Merkezleri’nin 11’inci yaşı kutlu olsun” diye konuştu.

YILDA 40 BİN GENÇ FAYDALANIYOR

Faaliyete başladığı andan itibaren şehirdeki gençlere birçok olanak sağlayan Gençlik Merkezleri’nden yılda 40 bin genç faydalanıyor. Gençlik Merkezleri, her yıl bahar, yaz ve güz dönemlerinde 17-35 yaş arasındaki gençler için üç merkezde de eğitim programları hazırlıyor. Yabancı dil, kişisel gelişim, dans, spor gibi birçok alanda verilen eğitimlerin yüzde 90’ı gönüllü eğitmenler tarafından destekleniyor.

GENÇLERE BİRÇOK ALANDA DESTEK OLUYOR

Gençlik Merkezleri’nde gençlere verilen hizmetler şu şekilde:

Gençlere birçok alanda eğitimler veriliyor. Sabahları okula giderken sıcak çorba ikramı yapılıyor. Kış aylarında ‘Gel Beraber Olsun’ sloganıyla Ali Rıza Efendi Deneyimli Kafe’de ücretsiz akşam yemeği ikram ediliyor. Yine yaz aylarında çeşitli kurslar verilerek gelişimlerine katkı sağlanıyor. Belirli bir program dâhilinde gençler, Gençlik Merkezleri’ndeki çamaşır makinelerinden randevu alarak ücretsiz faydalanabiliyor. Psikolojik destek alabiliyor. Ders çalışmak için kütüphane ve çalışma salonlarından ücretsiz faydalanabiliyor. Gençler, internete ve bilgisayara ihtiyaç duyduklarında bilgisayar laboratuvarlarını kullanabiliyor. Gençlik Merkezleri tarafından düzenlenen sosyal ve kültürel etkinliklere katılabiliyor. Avrupa Bilgi Ağı Eurodesk’in parçası olan gençlik merkezleri gençlere Avrupa fırsatları hakkında bilgi sağlıyor.

Düzenlenen etkinlik ve faaliyetlerden haberdar olmak isteyen gençler, sosyal medya hesaplarından @esktgm kullanıcı adı ile Tepebaşı Belediyesi Gençlik Merkezleri’ni takip edebiliyor.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı